عربستان سعودی در جده موزهٔ هنر دیجیتال ایجاد می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از موزهٔ هنر مجازی تیم‌لب در توکیو
تصویری از موزهٔ هنر مجازی تیم‌لب در توکیو   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

مجموعهٔ هنر و فناوری «تیم‌لَب» ژاپن، بناست موزهٔ دیجیتالی تازه‌ای را در عربستان سعودی راه‌اندازی کند. این موزه که «تیم‌لب بی‌مرز جده» نام دارد قرار است تا سال ۲۰۲۳ در این بندر دریای سرخ در عربستان گشایش یابد.

مجموعهٔ تیم‌لب به‌خاطر ارائه نمایشگاه‌هایی از تصاویر دیجیتالی فراگیر که مخاطب را در خود غرق می‌کند مشهور است. تیم‌لب برای اجرای برنامه، با وزارت فرهنگ عربستان سعودی توافقی ده ساله امضا کرده است.

هیچیک از طرفین این توافق دربارهٔ هزینه‌ٔ اجرای پروژهٔ موزهٔ هنرهای مجازی جدّه اطلاعی منتشر نکرده‌اند. در نمایشگاه‌های مختلف موزهٔ هنرهای دیجیجتالی تیم‌لب در توکیو، شانگهای و ماکائو، مخاطبان علاوه بر قرار گرفتن در فضای فراگیر مجازی می‌توانند در بخش‌هایی از این موزه با جهان مجازی تعامل داشته باشند.

آسیوشیتد پرس
تصویری از موزهٔ هنر مجازی تیم‌لب در توکیوآسیوشیتد پرس

در بیانیهٔ وزارتخانهٔ فوق آمده است: «مجموعهٔ هنرمندان، معماران، برنامه‌نویسان، متخصصان جلوه‌های ویژه و دیگر کارشناسان تیم‌لب» موزهٔ مجازی جده را راه‌اندازی می‌کنند. و می‌افزاید: «این وزارتخانه بنا دارد شاخه‌ای از نمایشگاه‌ را بعدتر در ریاض نیز افتتاح کند تا به علاقمندان شرکت در آن مجال بیشتری داده شود.»

گشایش موزهٔ تیم‌لب بخشی از اقدامات عربستان سعودی برای بالا بردن اعتبار فرهنگی این کشور است، اقداماتی نظیر راه‌اندازی نمایشگاه مجسمهٔ «صحرای ایکس» در ناحیهٔ الاولی، واقع در شمال شرقی این کشور و وعدهٔ ایجاد «دوسالانهٔ هنر معاصر» در ناحیهٔ تاریخی الدیریه در حاشیهٔ ریاض.