دانشمندان ژاپنی از سلول‌های بنیادی موش «مینی قلب» ساختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تولید قلب کوچک از سلول‌های بنیادی موش
تولید قلب کوچک از سلول‌های بنیادی موش   -  Copyright  AP Photo

گروهی از پژوهشگران ژاپنی می‌گویند موفق شده‌اند با استفاده از سلول‌های بنیادی یک موش، قلب کوچکی را بسازند که به درستی کار می‌کند.

به گزارش تلویزیون ملی ژاپن، NHk، یک گروه از دانشمندان در دانشگاه پزشکی توکیو تحت هدایت پروفسور ایشینو فومیتوشی این قلب را با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی ساخته‌اند.

این محققان با اضافه کردن یک پروتئین مخصوص به نام «لامینین» به سلول‌های بنیادی جنینی، ساختاری قلبی شکل به عرض یک میلیمتر را درست کرده‌اند که همچون این عضو حیاتی دارای دهلیز و بطن بوده و می‌تپد.

سلول‌های بنیادی جنینی موش از آن رو در آزمایشات به کار می‌روند که با طول ۸ میکرون، جزو نزدیک‌ترین‌ها به سلول‌های بنیادی انسان به طول ۱۴ میکرون هستند.

این برای نخستین بار است که یک قلب با ساختاری سه‌بعدی و قابلیت کارآیی ساخته شده است. پروفسور ایشینو گفته است که از این قلب می‌توان برای آزمایش ایمنی دارو‌های جدید استفاده کرد.

داشمندان اعلام کرده‌اند که مرحله بعدی این آزمایش تحقیق برای تولید قلبی مشابه و به همین روش اما از سلول‌های بنیادی جنین انسانی است.

سلول‌های بنیادی جنینی خصوصیاتی مشابه با سلول های پرتوان بنیادی یا «آی پی اس» دارند و می‌توانند به انواع سلول های بدن تبدیل شوند. از سلول‌های بنیادی جنینی پیشتر برای درمان اختلالات ژنتیکی، کبدی و کلیوی استفاده شده است.

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، بیماری‌های قلبی و عروقی نخستین عامل مرگ و میر در دنیا به شمار می‌روند و سالانه بیش از ۱۶ میلیون نفر بر اثر ابتلا به نارسایی‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگران امیدوارند با استفاده از روش کشت سلول‌های بنیادی به فناوری ساخت قلب انسان دست یابند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید