Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

جوزپ بورل: همسایه‌های اتحادیه اروپا در آتش فرو رفته‌اند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بورل در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت که در ده ماه گذشته، همسایه‌های اتحادیه اروپا از لیبی تا بلاروس با شعله هایی از آتش مواجه بوده‌اند.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه همسایه‌های این اتحادیه در آتش فرو رفته‌اند، از اعضای اتحادیه اروپا خواست تا برای پیدا کردن یک راه حل قوی و واحد در راستای تغییر این وضعیت تلاش کنند.

آقای بورل در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت که در ده ماه گذشته، همسایه‌های اتحادیه اروپا از لیبی تا بلاروس با شعله هایی از آتش مواجه بوده‌اند. او گفت که همه چیز خیلی بدتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کرده است.

بروکسل با رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، نسبت به سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات در این کشور هشدار داد. الکساندر لوکاشنکو بنا بر نتیجه رسمی انتخابات، برای ششمین بار با کسب نزدیک به ۸۰ درصد آراء به عنوان رئیس جمهور بلاروس انتخاب شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر با تهدید مقام‌های بلاروس به اعمال «مجازات‌های هدفمند» برای آنها، اعلام کرد افرادی که در نتیجه انتخابات بلاروس دستکاری کرده‌ یا در سرکوب معترضان بلاروسی نقش داشته‌اند، با اقدام‌های محدودکننده این اتحادیه مواجه خواهند شد.

اتحادیه اروپا علیه ترکیه

آقای بورل همچنین با بیان اینکه تنش‌ها در شرق مدیترانه میان یونان، ترکیه و قبرس به شکل ویژه‌ای افزایش یافته است، گفت که یک خطر جدی برای رویارویی میان کشورها وجود دارد که فراتر از کلمات خواهد بود.

کشف ذخایر تازه گاز در سواحل شرقی دریای مدیترانه سبب بروز مناقشه میان قبرس و یونان از یک سو، و از سوی دیگر ترکیه شده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه بر لزوم یکپارچگی اروپا برای مقابله با اقدام‌های ترکیه در شرق دریای مدیترانه تأکید کرده بود. او گفته بود که هدف اتحادیه اروپا ثبات در منطقه است. در مقابل آنکارا بیانیه فرانسه را مغرضانه ارزیابی کرد.

قرار است سران اتحادیه اروپا در ۲۴ سپتامبر در مورد ترکیه گفتگو کنند.

بالکان، نگرانی مهم اروپا

آقای بورل همچنین در این گفتگو از منطقه بالکان به عنوان نگرانی مهم اتحادیه اروپا نام برده است. بروکسل با ادغام تدریجی کشورهای بالکان غربی در اتحادیه موافق است اما اختلاف‌هایی میان صربستان و کوزوو وجود دارد. کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرده است اما بلگراد این موضوع را به رسمیت نمی شناسد.

هفته گذشته دور چهارم گفتگوهای صربستان و کوزوو به میزبانی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد. آقای بورل معتقد است: «اگر به بالکان ثبات نبخشیم، بسیار سخت خواهد بود تا به عنوان یک قدرت ژئوپلتیک شناخته شویم.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تأکید کرد که رفع اختلاف‌ها در بالکان فقط از دست اروپایی‌ها بر می‌آید.

رئیس جمهور صربستان و نخست وزیر کوزوو در اوائل ماه سپتامبر با امضای یک توافقنامه اقتصادی در واشنگتن، مذاکرات خود را در بروکسل از سر گرفتند. درگیری میان صرب‌ها و کوزوویی‌ها پس از جنگ‌های یوگسلاوی همچنان ادامه داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل ناتو: یونان و ترکیه گفتگوها برای کاهش خطر درگیری نظامی را آغاز کردند

بحران بلاروس؛ لوکاشنکو برای دلجویی از مخالفان ایده رفراندوم را مطرح کرد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین