واکنش تهدیدآمیز سپاه به توافق بحرین با اسرائيل: منتظر انتقام سخت باشید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای سپاه پاسداران ایران
نیروهای سپاه پاسداران ایران   -   کپی رایت  AP Photo

سپاه پاسداران ایران روز شنبه در واکنش به عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل تهدید کرد که امیر بحرین باید منتظر «انتقام سخت» باشد.

وزارت امور خارجه ایران پیش از این ضمن محکوم کردن تصمیم منامه آن را «ننگین و خفت بار» توصیف کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که بحرین و اسرائیل برای عادی سازی روابط دوجانبه به توافق دست یافته اند.

در بیانیه روز شنبه سپاه پاسداران ایران از حمد بن عیسی آل خلیفه، امیر بحرین تحت عنوان «حاکم جلاد» یاد شده است. در این بیانیه آمده است: «حاکم جلاد بحرین در انتظار انتقام سخت مجاهدان قدس و ملت مسلمان و غیرتمند این کشور باشد.»

در بخش دیگری از این بیانیه که لحن آن نسبت به واکنش وزارت خارجه ایران به مراتب تندتر و تهدیدآمیزتر است، نوشته شده است: «اقدام ننگین آل خلیفه و رژیم وابسته حاکم بر بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی که خلاف اراده و آرمان مردم مسلمان این کشور صورت پذیرفت، حماقتی بزرگ و فاقد هرگونه مشروعیت بوده و پاسخ های درخور را دریافت خواهد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه سپاه پاسداران در حالی از «انتقام سخت» در مقابل تصمیم دولت بحرین سخن گفته شده است که علی خامنه ای، رهبر ایران در پیام خود پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در حمله آمریکا از این عبارت استفاده کرده بود.

رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران ایران از حمله موشکی به دو پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق در روز ۱۸ دی سال گذشته شمسی (هشتم ژانویه سال جاری میلادی) به عنوان «انتقام سخت سپاه» یاد کرده بودند.

بحرین دومین شریک آمریکا در منطقه خلیج فارس است که طی هفته های گذشته با اسرائیل برای عادی سازی روابط به توافق دست یافته است. مقامات بحرین قرار است روز سه شنبه همراه با مسئولان امارات عربی متحده در کاخ سفید توافق عادی سازی روابط با اسرائيل را امضاء کنند.

روابط ایران و بحرین طی سالهای گذشته به شدت تیره شده است. بحرین، ایران را به «دخالت» در امور داخلی خود و «تحریک» شیعیان این کشور علیه حکومت آل خلیفه متهم کرده است.

روابط دیپلماتیک تهران و منامه از پنج سال پیش قطع شده است.