Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاسخ رد بریتانیا به اولتیماتوم اروپا: نه می‌توانیم و نه می‌خواهیم لایحه بازار داخلی را پس بگیریم

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در مجلس عوام
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در مجلس عوام Copyright Stefan Rousseau/AP
Copyright Stefan Rousseau/AP
نگارش از Shona Murrayیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایرلند به یورونیوز گفت «بریتانیا عمدا بحران ایجاد می‌کند.»

آگهی

تنش میان اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر بازنگری موافقت‌نامه برکسیت براساس لایحه قانون بازار داخلی با رد درخواست کمیسیون اروپا از سوی دولت بوریس جانسون وارد مرحله تازه‌ای شد.

مایکل گُو، وزیر ارشد دولت بریتانیا پس از صدور بیانیه کمیسیون اروپا درباره اولتیماتوم به این کشور و درخواست استرداد این لایحه که منجر به بازنگری برکسیت می‌شود گفت: «به او [ماروس سِفکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپا] گفتم لندن نه می‌خواهد و نه می‌تواند لایحه جدید را از دستور کار خارج کند.»

مایکل گُو و ماروس سِفکوویچ، روز پنجشنبه در یک نشست اضطراری به درخواست کمیسیون اروپا در لندن با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند.

وزیر امور خارجه ایرلند: بریتانیا عمدا بحران آفرینی می‌کند

همزمان سیمون کووِنی وزیر امور خارجه ایرلند، کشوری که یکی از چالش‌های جدی روند اجرای برکسیت به شمار می‌رود، بریتانیا را به «ایجاد عمدی بحران» متهم کرد.

وزیر امور خارجه ایرلند پنجشنبه به یورونیوز گفت: «انتظار می‌رفت که در جریان مذاکرات این هفته پیشرفت به دست آید. [این دور] آخرین مرحله از دور دوم گفت‌وگوهای رسمی بود و با وجود تمام دشواری‌ها ما واقعا منتظر نتایج مثبت بودیم.»

در صورتی که بروکسل و لندن بر سر چگونگی بازتعریف روابط میان دو طرف در دوران پسابرکسیت به توافق نرسند، خطر جدایی فیزیکی مرز میان جمهوری ایرلند، عضو اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی وجود دارد؛ امری که می‌تواند دهه‌ها تلاش برای برقراری صلح را با چالش مواجه کند.

آقای کووِنی در مصاحبه با یورونیوز با اشاره به برنامه جدید و غیرمنتظره بوریس جانسون گفت: «جای تاسف است که دولت بریتانیا مذاکرات پیچیده را سخت‌تر می‌کند.»

براساس لایحه قانون بازار داخلی -که از زمان انتشار در روز چهارشنبه به لایحه جدید برکسیت معروف شده- دولت محافظه‌کار، مقررات داخلی و بین‌المللی جدیدی درباره چرخش کالا از مبداء ایرلند شمالی تصویب خواهد شد که به وضوح با تعهدات بریتانیا در موافقت‌نامه جدایی متعارض است. اتحادیه اروپا می‌گوید این لایحه در صورت تصویب نقض فاحش حقوق بین‌الملل است و بریتانیا با اذعان به این امر، می‌گوید مسئولیت این نقض مقررات را می‌پذیرد.

وزیر امور خارجه ایرلند با ابراز نگرانی از عدم دستیابی به توافق گفت: «ما باید با دولت بریتانیا به توافق برسیم. اگر این اتفاق نیفتد، شکستی سیاسی خواهد بود که اقتصاد بریتانیا، ایرلند و اتحادیه اروپا را دچار خسارت می‌کند... در این میان اقتصاد بریتانیا بیشتر از دیگران متضرر خواهد شد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت