Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش خامنه‌ای به کاریکاتورهای شارلی اِبدو: هدف انحراف اذهان از نقشه صهیونیستی در منطقه است

علی خامنه‌ای، رهبر ایران
علی خامنه‌ای، رهبر ایران Copyright عکس از khamenei.ir
Copyright عکس از khamenei.ir
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه با صدرو بیانیه‌ای اقدام نشریه فرانسوی «شارلی اِبدو» در انتشار مجدد کاریکاتورهای پیامبر اسلام را «گناه بزرگ و نابخشودنی» عنوان کرد و انگیزه‌ این اقدام را‌ «منصرف کردن»[منحرف کردن] ذهن ملت‌ها و دولت‌های غرب آسیا از «نقشه‌های شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی» اعلام کرد.

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه با صدرو بیانیه‌ای اقدام نشریه فرانسوی «شارلی اِبدو» در انتشار مجدد کاریکاتورهای پیامبر اسلام را «گناه بزرگ و نابخشودنی» عنوان کرد و یکی از انگیزه‌های این اقدام را‌ «منصرف کردن»[منحرف کردن] ذهن ملت‌ها و دولت‌های غرب آسیا از «نقشه‌های شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی» برای منطقه اعلام کرد.

آقای خامنه‌ای در این بیانیه، اقدام نشریه فُکاهی فرانسوی را «اهانت» به پیامبر اسلام ارزیابی کرده و آن را نشانه «عناد و کینه‌ی شرارت‌بار دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی دنیای غرب با اسلام» دانسته است که بنا بر تحلیل او از «سیاست‌های عمیقاً ضدّ اسلامیِ صهیونیست‌ها و دولت‌های استکباری» ناشی می‌شود.

رهبر ایران همچنین امتناع سیاستمداران فرانسوی از محکوم کردن این اقدام را «بهانه» قرار دادن آزادی بیان توصیف کرده که به تعبیر او «کاملاً مردود و غلط و عوام‌فریبانه است.»

رهبر ایران در پایان این بیانیه از مسلمانان جهان خواسته تا ضمن حفظ هوشیاری خود هرگز «دشمنی‌های سیاستمداران و سردمداران غربی نسبت به اسلام» را فراموش نکنند.

همزمان با آغاز جلسات دادگاه ۱۴ متهم حمله مرگبار پنج سال پیش به دفتر مجله «شارلی اِبدو»، این نشریه در شماره جدیدش بار دیگر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را منتشر کرد. اما امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه در پیامی به‌مناسب آغاز به‌کار این دادگاه و پس از بازنشر کاریکاتورهای قدیمی این نشریه، از آزادی کفرگویی در کشورش دفاع کرد. آقای ماکرون تاکید کرد که همراه با این «آزادی بیان، وظیفه پیشگیری از گفتمان نفرت‌پراکن هم در کار است.»

دو برادر به نام شریف و سعید کواشی، ۷ ژانویه ۲۰۱۵ با این باور که کارکنان «شارلی اِبدو» با انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام به مسلمانان توهین کرده‌اند، روزنامه‌نگاران و پرسنل دفتر این هفته‌نامه طنز را به رگبار گلوله بستند، ۱۲ نفر را کشتند و گریختند. بررسی پرونده این حمله از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به کاریکاتورهای شارلی ابدو؛ از تعطیلی مرکز ایران‌شناسی فرانسه تا انتقادات و حمایت‌ها

از کتاب سرخ برای دانش‌آموزان تا مریم مقدس شهوتران؛ مرزهای آزادی بیان در اروپا

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟