بریتانیا: واکسن کرونا احتمالا اوایل سال آینده در دسترس است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن کرونا
واکسن کرونا   -  Copyright  AP Photo

دولت بریتانیا روز دوشنبه ۷ سپتامبر (۱۷ شهریور) اعلام کرد انتظار دارد در اوایل سال آینده به واکسن ویروس کرونا دست یابد.

مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پیشرفت شرکت‌های دارویی این کشور در زمینه ساخت واکسن کرونا اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دولت قرارداد خرید «۳۰ میلیون دوز» از واکسن را امضا کرده است گفت: «آن‌ها همین الان شروع به ساختن دوزهای واکسن کرده‌اند قبل از اینکه حتی واکسن تایید شود... اینطور به محض اینکه واکسن تایید شد ما آماده بهره‌برداری خواهیم بود.»

آقای هنکاک که در مصاحبه با رادیو LBC شرکت کرده بود اضافه کرد «بهترین سناریو» آماده شدن واکسن در همین سال جاری است اما «محتمل‌ترین اوایل سال آینده است، ماه‌های نخستین سال آینده.»

دانشگاه آکسفورد بریتانیا یکی از مراکز پیشتاز در رقابت برای تولید واکسن کرونا در جهان به شمار می‌رود، با این حال هنوز این دانشگاه اعلام نکرده است که چه زمانی واکسن خود را به بازار عرضه خواهد کرد.

بریتانیا هرچند در هفته‌های نخست شیوع ویروس کرونا با بحران در زمینه تعداد جانباختگان مواجه شد و آمارش در این خصوص به بالای هزار نفر در روز نیز رسید، اما در روزهای اخیر این تعداد به زیر ده نفر در روز کاهش پیدا کرده است. هرچند مقامات بیم آن را دارند که موج جدیدی از بیماری بار دیگر بازگردد.

تا کنون حدود ۳۵۰ هزار نفر در بریتانیا به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد بیش از ۴۱ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.