مسمومیت الکسی ناوالنی بر پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ سایه انداخت

ذخیره لوله ها برای پروژه نورد استریم ۲
ذخیره لوله ها برای پروژه نورد استریم ۲ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسیی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم مرکل که از حامیان پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ است، گفت که نباید پرونده الکسی ناوالنی با پروژه انتقال گاز از مسکو به آلمان مرتبط شود.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از تایید مسموم شدن الکسی ناوالنی،‌ به شدت تحت فشار قرار گرفته است تا در خصوص پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ میان آلمان و روسیه تجدید نظر کند.

از همین رو آنگرت کرامپ- کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان حل موضوع پروژه خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان را به شفاف سازی مسکو در خصوص چگونگی مسموم شدن آقای ناوالنی مشروط کرد.

دولت آلمان روز چهارشنبه با استناد به نتایج آزمایش‌های دقیق انجام شده توسط تیم‌های ویژه پزشکی تایید کرد که چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه توسط عامل گاز اعصابی شبیه «نوویچوک» مسموم شده است. الکسی ناوالنی پس از وخامت حال جسمانی و به کما رفتن در پایان یک سفر هوایی به مقصد مسکو،‌ با پیشنهاد شخص خانم مرکل به آلمان منتقل شده بود.

با این حال مسکو می‌گوید هیچ مدرکی که نشان دهد آقای ناوالنی مسموم شده مشاهده نکرده است.

در هر حال وزیر دفاع آلمان با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به منافع امنیتی کشورهای اروپای شرقی و اوکراین، گفت که هیچ وقت به پروژه خط لوله نورد استریم ۲ علاقه‌مند نبوده است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز ابراز امیدواری کرد روس‌ها به گونه‌ای عمل نکنند تا کشورش مجبور شود نظرش را درباره پروژه نورد استریم ۲ تغییر دهد.

با این حال خانم مرکل که از حامیان پروژه خط لوله نورد استریم ۲ است، گفت که نباید پرونده الکسی ناوالنی با پروژه انتقال گاز از مسکو به آلمان مرتبط شود.

پیش از این مؤسسه مشاوره انرژی وود مکنزی اعلام کرده بود که در صورت تکمیل خط لوله نورد استریم ۲، قیمت گاز در اروپا کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

آمریکا از مخالفان طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ بوده است، به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۹ تحریم هایی علیه شرکت‌های سازنده این خط لوله وضع کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفت‌وگوی دو رئیس جمهور؛‌ انتقاد شدید پوتین از «اتهام‌های بی اساس» ماکرون علیه روسیه

فایل صوتی لو رفته مقامات نظامی آلمان؛ بحث بر سر چه سلاحی است؟

مسکو: فایل صوتی لو رفته نشان می‌دهد که آلمان قصد حمله نظامی به روسیه را داشته است