لوکاشنکو دو هفته دیگر در کرملین با پوتین دیدار می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  TASS
الکساندر لوکاشنکو
الکساندر لوکاشنکو   -   کپی رایت  Nikolai Petrov/BelTA

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس دو هفته آینده با ولادیمیر پوتین در مسکو دیدار می‌کند.

خبرگزاری تاس گزارش کرد خبر این دیدار روز چهارشنبه در جریان ملاقات وزرای امور خارجه دو کشور در مسکو اعلام شد.

دیدار ولادیمیر مَکی، وزیر امور خارجه بلاروس با سرگی لاوروف نخستین دیدار رسمی یک مقام بلندپایه دولت لوکاشنکو از زمان آغاز اعتراضات به نتایج دور اخیر انتخابات ریاست جمهوری این کشور به شمار می‌رود.

به گزارش تاس وزیر امور خارجه روسیه در این دیدار از کشور بلاروس به‌عنوان متحد روسیه نام برده است.

پیش از دیدار روسای جمهور دو کشور در مسکو، قرار است میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه روز پنجشنبه با همتای بلاروس خود در مینسک، پایتخت دیدار کند.

از زمان اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ۹ اوت، مخالفان زمامداری وی بارها در مرکز مینسک تظاهرات کرده اند. سوتلانا تیخانووسکایا، کاندیدای اصلی مخالفان دو روز پس از انتخابات به لیتوانی رفت. اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات را نپذیرفته و اعلام کرده است از حق مخالفان برای برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف حمایت می‌کند.

الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۶ قدرت را در این کشور در دست دارد، ناتو و اروپا را به تلاش برای دخالت در امور داخلی بلاروس متهم می‌کند. دولت لوکاشنکو و بسیاری از رسانه‌های نزدیک به مسکو، اعتراضات پساانتخاباتی در بلاروس را تلاشی برای به راه انداختن «انقلاب مخملی» در این کشور توصیف می‌کنند: رویه‌ای که در نیمه اول دهه نخست قرن بیستم منجر به سرنگونی دولت‌های نزدیک به مسکو در کشورهای اقماری روسیه در اوکراین، گرجستان و قرقیزستان شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید