Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«کشتار شارلی ابدو»؛ چهارده متهم بعد از ۵ سال در پاریس محاکمه می‌شوند

حمله تروریستی برادران کواشی به دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس
حمله تروریستی برادران کواشی به دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس Copyright Uncredited/AP
Copyright Uncredited/AP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاضی پرونده اجازه فیلمبرداری از جلسه دادگاه برای «ثبت در تاریخ» را داده است.

آگهی

دادگاه متهمان کشتار تروریستی در دفتر مجله فرانسوی شارلی ابدو و سوپرمارکت ایپرکاشر بعد از ۵ سال، بامداد چهارشنبه در پاریس آغاز می‌شود. این دادگاه که قرار بود پیش از تابستان برگزار شود، به دلیل شیوع کووید ۱۹ به تعویق افتاده بود.

چهارده متهم این پرونده از جمله یک مأمور پلیس و ۴ نفر در سوپر مارکت یهودی ایپرکاشر در پیوند با قتل اعضا مجله طنز شارلی ابدو، محاکمه می‌شوند. همگی آنها با درجات اتهامی متفاوت، مظنون به همکاری با عاملان حملات ژانویه ۲۰۱۵ یا پشتیبانی تدارکاتی از آنها هستند، حملاتی که در طی سه روز ۱۷ کشته برجای گذاشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سه تن از متهمان این پرونده که حدود ۲۰۰ شاکی خصوصی دارد، به طور غیابی محاکمه خواهند شد زیرا هنوز دستگیر نشده‌اند. از این سه تن دو نفر به نام‌ برادران بالحسین پس از حملات پاریس به منطقه‌ای در سوریه یا عراق گریختند. پیش از این اخباری مبنی بر مرگ آنها منتشر شد، اما چون این اخبار تأیید نشده، مقامات قضایی فرانسه حکم جلب آنها را لغو نکردند.

زمان کل محاکمه برای مدت ۴۹ روز، از ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) تا ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) پیش‌بینی شده است. در این پرونده دو دادستان علیه متهمان اعلام جرم کرده و ۵ قاضی به آن رسیدگی خواهند کرد. پرونده حجیم این رویداد در ۱۷۱ پوشه جا داده شده و ۹۴ وکیل از متهمان دفاع خواهند کرد.

رئیس هیأت قضات پرونده اجازه فیلمبرداری از جلسه دادگاه برای «ثبت در تاریخ» را داده است. خبرنگاران ۹۰ رسانه از جمله ۲۷ رسانه غیر فرانسوی روند دادگاه را پوشش خواهند داد.

ماجرای حملات چه بود؟

در تاریخ هفتم ژانویه ۲۰۱۵ دو برادر به نام شریف و سعید کواشی که سال‌ها بود به گروه‌های جهادگرای اسلامی پیوسته بودند، به دفتر هفته‌نامه طنز معروف فرانسوی به نام شارلی ابدو حمله کردند. آنها ۱۲ نفر از روزنامه‌نگاران و پرسنل این نشریه را با این باور که با انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام به مسلمانان توهین کرده‌اند به رگبار گلوله بستند و کشتند و گریختند.

فردای آن روز فرد دیگری به نام امدی کولیبالی یک زن مأمور پلیس راهنمایی را در مونروژ در جنوب پاریس با سلاح گرم در خیابان کشت. همین فرد، روز نهم ژانویه همان سال به یک سوپرمارکت یهودیان به نام ایپرکاشر در پاریس حمله کرد و افراد حاضر در این فروشگاه را به گروگان گرفت. در جریان این گروگانگیری ۴ نفر کشته شدند و گروگانگیر نیز با گلوله مأموران پلیس از پای درآمد.

آسوشیتدپرس
آماده‌سازی سالن دادگاهآسوشیتدپرس

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

ساعاتی قبل از پایان گروگانگیری پاریس، مأموران ویژه پلیس برادران کواشی را در حالی که در یک چاپخانه در شمال غربی پاریس پنهان شده و مقاومت می‌کردند، محاصره کرده و در نهایت آنها را به ضرب گلوله کشتند.

در فرانسه از هم اکنون دادگاه روز چهارشنبه یک رویداد قضایی تاریخی قلمداد می‌شود زیرا کشتار شارلی ابدو نقطه آغاز مجموعه‌ای از حملات تروریستی در ماه‌های بعد در خاک فرانسه به دست اسلام‌گرایان افراطی بود، حملاتی که در مجموع به کشته شدن بیش از ۲۵۸ نفر انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه فرانسه احکام چهارده متهم حملات سال ۲۰۱۵ پاریس را صادر کرد

مهاجم پاکستانی‌تبار حمله «تروریستی» پاریس اعتراف کرد

حمله با ساطور نزدیک دفتر سابق مجله شارلی ابدو؛ جوان ۱۸ ساله پاکستانی بازداشت شد