Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عبدالله: برای تشکیل شورای مصالحه افغانستان نیازی به فرمان غنی نیست

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ایجاد این شورا، از صلاحیت‌های رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی می‌باشد و ایجاب فرمان مقام محترم ریاست جمهوری را نمی‌کند.»

آگهی

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در واکنش به اعلام ترکیب این شورا از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور گفت که اعلام ترکیب این شورا در صلاحیت رئیس جمهوری نیست.

شورای عالی مصالحه ملی در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه ۱۰ سنبله (شهریور) منتشر شد به نقل از آقای عبدالله اعلام کرد که بر اساس بند «ب» موافقت‌نامه‌ سیاسی ۲۸ ثور (اردیبهشت) ۱۳۹۹، در بحث رسمیت و ایجاد شورای عالی مصالحه، رئیس این شورا در مشورت با رئیس جمهور، طرف‌ها و رهبران سیاسی، رؤسای مجلسین شورای ملی، جامعه‌‌ مدنی و نخبگان کشور، این شورا را تشکیل می‌دهد.

در این اعلامیه آمده‌ است: «ایجاد این شورا، از صلاحیت‌های رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی می‌باشد و ایجاب فرمان مقام محترم ریاست جمهوری را نمی‌کند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

عبدالله عبدالله گفته ‌است که ترکیب شورای عالی مصالحه‌ باید «ملی، جامع و همه‌‌شمول» باشد. او همچنین یادآوری کرده که در این زمینه مشورت‌ها با رهبران و جریان‌های مختلف سیاسی و مدنی از قبل آغاز گردیده و «در حال نهایی‌شدن» است.

شامگاه شنبه ۸ سنبله (شهریور) ارگ ریاست جمهوری أفغانستان فهرستی را از اعضای شورای عالی مصالحه نشر کرد که در آن ۱۹ مرد و ۸ زن به عنوان اعضای کمیته رهبری این شورا معرفی شده‌اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که نام او در این فهرست به چشم می‌خورد در نخستین گام از حضور در ترکیب شورای عالی مصالحه انصراف داده بود. وی پس از آن، روز یک‌شنبه در یادداشتی در صفحه فیسبوک‌اش نوشت که به‌عنوان یک شهروند با تمام توانش برای رسیدن به صلح در کشور تلاش می‌کند اما در هیچ تشکیلات حکومتی سهم نمی‌گیرد.

همچنین حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی نیز با انتشار بیانیه‌ای به تشکیل کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد که هنگام درج نام رئیس این حزب در فهرست شورا، با رهبری و ریاست این حزب مشورت نشده و اعضای آن نیز در نشست‌ها شرکت نکرده‌اند.

با این حال، حزب جمعیت گفته که صلاح‌الدین ربانی از حضور در این فهرست انصراف داده‌ است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی نیز پیش از این حضورش در ترکیب شورای عالی مصالحه ملی را منتفی دانسته‌ بود.

شورای عالی مصالحه بعد از بحران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ بر اساس یک توافق سیاسی ایجاد شد. در آن زمان عبدالله عبدالله و اشرف غنی که هر دو خود را پیروز انتخابات می‌دانستند، هر دو به صورت همزمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند و به این ترتیب افغانستان دچار بحران و بن‌بست سیاسی شد. تشکیل شورای مصالحه به این بحران پایان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت جهانی از توافق اشرف غنی و عبدالله عبدالله؛ از ناتو و آمریکا تا ایران

امضای توافق‌نامه سیاسی میان غنی و عبدالله بر سر تقسیم قدرت در افغانستان

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود