اشرف غنی اعضای شورای عالی مصالحه ملی به ریاست عبدالله را تعیین کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان
اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه اعضای شورای عالی مصالحه ملی به ریاست عبدالله عبدالله، رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را تعیین کرد.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که ۴۶ عضو دارد تصمیم گیرنده نهایی درباره امضای توافق صلح با گروه طالبان خوهد بود. بر اساس توافقی که آمریکا چند ماه پیش با طالبان امضاء کرد دولت افغانستان با این گروه برای دستیابی به صلح مذاکره خواهد کرد.

این در حالی است که شروع این مذاکرات تا کنون چند بار به تاخیر افتاده است. برخی از ناظران انتظار داشتند که این گفتگوها ابتدای ماه جاری میلادی آغاز شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در حالی تشکیل شده که یک هیات ۲۱ نفره نیز مسئول مذاکره با گروه طالبان شده است. اشرف غنی اعضای هیات مذاکره کننده را چند ماه پیش تعیین کرد. انتظار می‌رود که این هیات برای مذاکره با گروه طالبان به قطر سفر کند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان قرار است نه تنها تصمیم‌گیرنده نهایی درباره توافق با طالبان باشد بلکه موضوعاتی را که هیات مذاکره کننده با این گروه مطرح خواهند کرد نیز تعیین کند.

انتخاب عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی در راستای امضای توافق او با رئیس جمهوری افغانستان برای تقسیم قدرت صورت گرفت.

اشرف غنی در حکم خود حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان را نیز به عنوان عضو شورای عالی مصالحه ملی تعیین کرده است. با این حال حامد کرزی روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای عضویت در این شورا را رد کرد.