بلاروس مجوز فعالیت گروهی از رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی را لغو کرد

تظاهرات در بلاروس
تظاهرات در بلاروس   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

تصمیم مقامات بلاروس در آستانه برگزاری تظاهرات روز یکشنبه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور اتخاذ شد.

مقامات بلاروس روز شنبه مجوز فعالیت شماری از رسانه ها و خبرنگاران خارجی در این کشور را لغو کردند.

این تصمیم در آستانه برگزاری تظاهرات روز یکشنبه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر در بلاروس اتخاذ شد. خبرگزاری فرانسه یکی از رسانه هایی است که مجوز فعالیتش در بلاروس لغو شده است.

وزارت خارجه بلاروس اعلام کرده که لغو مجوز فعالیت شماری از رسانه های خارجی به توصیه کمیسیون مبارزه با افراط گرایی و تروریسم گرفته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب رئیس جمهوری بلاروس در انتخابات اخیر در واکنش به لغو مجوز فعالیت شماری از رسانه های خارجی تاکید کرد که این تصمیم از «ورشکستگی اخلاقی» دولت این کشور حکایت دارد. به گفته وی حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در تلاش است تا با ایجاد «ترس و ارعاب» قدرت را حفظ کند.

بنا به نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) برگزار شد الکساندر لوکاشنکو برای ششمین بار به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد. مخالفان دولت بلاروس نتیجه اعلام شده را رد کرده اند و از «تقلب» در رای گیری سخن می گویند.

الکساندر لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون قدرت را در بلاروس در دست دارد. سوتلانا تیخانووسکایا پس از اعلام نتیجه انتخابات اخیر به لیتوانی پناهنده شد.

اولین اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس با برخورد نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. در جریان این اعتراض ها سه نفر جان خود را از دست دادند و دهها نفر نیز مجروح شدند.

مطالب مرتبط