تمرین نظامی ناو‌های جنگی ترکیه و ایالات متحده در آب‌های شرق مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تمرین‌های دریایی مشترک ترکیه و آمریکا در شرق مدیترانه
تمرین‌های دریایی مشترک ترکیه و آمریکا در شرق مدیترانه   -  کپی رایت  AP Photo

دو ناو نظامی ترکیه روز چهارشنبه ۲۶ اوت (۵ شهریور) در آب‌های شرق مدیترانه به همراه نیروی دریایی ایالات متحده تمرین‌های نظامی انجام دادند.

خبرگزاری آناتولی با انتشار گزارشی ضمن اشاره به انجام این تمرین‌های نظامی به نقل از وزارت دفاع ترکیه نوشت: «دوره‌های آموزشی یگان‌های نیروی دریایی با نیورهی دریایی متفقین در مدیترانه شرقی برگزار شد.»

در این گزارش بدون ارائه جزئیات بیشتر آمده است که دو ناوچه ترک «بارباروس» و «بورغاز آدا» به همراه ناوشکن «یواس‌اس وینستون چرچیل» آمریکا در آب‌های شرق مدیترانه تمرین‌های دریایی انجام دادند.

این تمرین‌ها که آنکارا از آن به عنوان آموزش‌های دریایی یاد کرده در حالی انجام‌ می‌شود که تنش در شرق مدیترانه به واسطه حضور کشتی‌های اکتشافی و حفاری ترکیه،‌ میان این کشور و یونان افزایش یافته است.

AP/Turkish Defense Ministry
ناوچه‌های دریایی «بارباروس» و «بوگازآدا» ‌ترکیهAP/Turkish Defense Ministry

کشتی‌های حفاری که توسط ناوچه‌های جنگی ترکیه در این منطقه حمایت می‌شوند ماموریت دارند تا منابع هیدروکربن را شناسایی و زمینه بهره‌برداری از این منابع را برغم اعتراض‌های یونان و قبرس برای آنکارا فراهم کنند.

اوضاع در شرق مدیترانه برغم درخواست‌ جامعه بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها و اعلام آمادگی دو طرف برای گفتگو و مذاکره همچنان متشنج گزارش می‌شود. ترکیه و یونان،‌ دو کشوری که هر دو عضو ناتو هستند طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه به صورت جداگانه اقدام به مانوورهای متقابل دریایی کردند.

در این حال خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی اعلام کرد که فرانسه و ایتالیا نیز برای مشارکت در تمرین نظامی مشترک با یونان و قبرس روز چهارشنبه نیروها و تجهیزاتی دریایی به شرق مدیترانه اعزام کردند.

ترکیه با وجود درخواست اروپا برای توقف تحرکات دریایی این کشور در شرق مدیترانه و به رغم درخواست ایالات متحده و ناتو برای فروکش کردن تنش در این منطقه همچنان مصمم به دست‌یابی به منابع انرژی در مناطقی است که یونان و قبرس نیز ادعای مالکیت بر آنها را دارند. رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ضمن هشدار به یونان در خصوص ارتکاب هر گونه «اشتباهی» که به قیمت نابود شدن این کشور تمام شود،‌ تاکید کرد که آنکارا برای دفاع از منافع خود در شرق مدیترانه هیچگونه امتیازی نخواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید