دختر یک قربانی به عامل تیراندازی نیوزیلند: به زیباییِ تنوّع بشری فکر کن

برنتون تارانت، عامل تیراندازی در مساجد نیوزیلند
برنتون تارانت، عامل تیراندازی در مساجد نیوزیلند Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«تو مادرم،‌ و محبّت و قوّت او را از من گرفتی. دلم برای مادرت می‌سوزد، اما هیچ شفقتی نسبت به تو ندارم.»

آگهی

دختر یکی از قربانیان مسلمانی که در تیراندازی سال گذشته در دو مسجد نیوزیلند جان باخت، به عامل این تیراندازی در دادگاه توصیه کرد تا سالهای زندانش را صرف اندیشیدن به «زیبایی و تنوّع بشری» و آن آزادی کند که خواسته نابودش نماید.

آنجلا،‌ دخترِ لیندا آرمسترانگ قربانی ۶۵ ساله تیراندازی در مسجد لینوود، خطاب به برنتون تارنت، عامل این تیراندازی که انگیزهٔ نژادپرستانه داشت گفت: «تو مادرم،‌ و محبّت و قوّت او را از من گرفتی. دلم برای مادرت می‌سوزد. اما هیچ شفقتی نسبت به تو ندارم.»

او خطاب به دادگاه ادامه داد: «او در قفس اسیر می‌ماند ولی مادر من آزاد است. پس من از تارنت می‌خواهم باقی عمرش را به زیبایی و حیاتی بیندیشد که در تنوّع (بشری) هست، و نیز به آن آزادی که خود می‌خواست منحرف و نابودش کند.»

روز دوم دادگاه برنتون تارنت به شنیدن سخنان بازماندگانِ‌ قربانیان اختصاص داشت. و کایرون گاس یکی دیگر از آنها دربارهٔ تارنت گفت که او با این اقدامش «معصومیت ملّت ما را دزدید.»

آسیوشیتد پرس
دیگر بازماندگان قربانیان نیز در روز دوم دادگاه سخن گفتندآسیوشیتد پرس

میرویس وزیری، یکی دیگر از قربانیانی که از حادثه تیراندازی جان سالم به در برده بود خطاب به این دادگاه  گفت: «هیچ نشانه‌ای از شرم و پشیمانی در چشمان او نمی‌بینم و به همین خاطر تصمیم گرفتم بیانیه رسمی‌ام را نخوانم که چقدر رنج کشیدم.»

او همچنین خطاب به برنتون تارانت گفت: «برخی مردم به خاطر اینکه اهل افغانستان بودم به شوخی یا از روی عمد من را ترویست خطاب می‌کردند، حالا تو آن نام را از ما گرفتی و از آن خود کردی.»

این شهروند نیوزیلند افزود: «تو به جهانیان ثابت کردی که من و مای مسلمان تروریست نیستیم، به مردم نیوزیلند می‌گویم که تروریست رنگ و نژاد و مذهب نمی‌شناسد، تروریست می‌تواند از هر رنگ، مذهب و نژادی باشد.»

آقای وزیری همچنین با تاکید گفت: «من از این کشور نخواهم رفت. به‌عنوان پناهنده به این کشور آمدم اما از اینجا جایی نمی‌روم، بنابراین تو بازنده‌ای و ما برنده.»

برنتون تارانت ۲۹ ساله، وکیل مدافع نگرفته و بناست خود از خود دفاع کند، هرچند قاضی دادگاه این اختیار را دارد که نگذارد کسی از تریبون آن برای نشر سخنان افراط‌ گرایانه بهره ببرد.

تارانت متهم به قتل ۵۱ نفر و ارتکاب عمل تروریستی است. حکم قتل عمد در نیوزیلند حبس ابد است. همچنین قاضی دادگاه می‌تواند این حکم را «بدون حق فرجام‌خواهی یا طلب عفو در آینده» صادر کند، گرچه چنین حکمی تاکنون در نیوزیلند بی‌سابقه بوده است.

برنتون تارانت، سال گذشته میلادی، در حالی که تصویر خود را به‌شکل زنده از فیسبوک پخش می‌کرد، نمازگزاران دو مسجد النور و لینوود را در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند به تیر بست، که در اثر آن ۵۱ تن از آنان جان باختند و ۴۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. این تیراندازی، تا به امروز، مرگبارترین رویداد تروریستی در نیوزیلند به شمار می‌رود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان؛ طرح حمله به مسلمانان با الهام از حملات نیوزیلند خنثی شد

تحویل بیش از ۵۰ هزار قبضه اسلحه در نیوزیلند

استعفای گلریز قهرمان نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند در پی اتهام سرقت از یک فروشگاه لباس