اوج‌گیری بازداشت مخالفان در بلاروس و بازجویی از برندهٔ نوبل حامی اپوزیسیون

الکساندر لوکاشنو، رئيس جمهوری بلاروس
الکساندر لوکاشنو، رئيس جمهوری بلاروس Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس بلاروس سوتلانا الکسیویچ، نویسندهٔ نامدار و برندهٔ نوبل ادبیات این کشور را به اتهام ارتباط با اپوزیسیون فراخوانده، از وی بازجویی کرد.

آگهی

موج تازه‌ای از بازداشت رهبران اپوزیسیون و اعتصاب‌کنندگان‌، از روز دوشنبه در بلاروس آغاز شد. این در حالی است که تظاهرات سراسری در این کشور در اعتراض به انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، رئيس‌جمهوری بلاروس، روز گذشته وارد سومین هفتهٔ متوالی شده و ده‌ها هزار تن در این کشور روز یکشنبه راهی خیابان‌ها شدند.

یکی از مهمترین بازداشت‌ها و بازجویی‌های انجام شده مربوط به برندهٔ نوبل اهل این کشور می‌شود. مقامات بلاروس سوتلانا الکسیویچ، نویسنده و روزنامه‌نگار نامدار و برندهٔ نوبل ادبیات ۲۰۱۵ این کشور را به اتهام ارتباط با اپوزیسیون فراخوانده از وی بازجویی کردند.

خانم الکسیویچ ۷۲ ساله از اسوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپزیسیون این کشور پشتیبانی کرده و همچنین عضو شورای هماهنگی است که از سوی اپوزیسیون این کشور برای انتقال قدرت به شیوهٔ مسالمت‌آمیز تشکیل شده است. پلیس این کشور همچنین دو عضو دیگر این شورا و سه کنشگر مرتبط با آن را نیز روز دوشنبه بازداشت کرد.

آسیوشیتد پرس
اجتماع تظاهرکنندگان در بلاروس در برابر نیروهای ضدشورشآسیوشیتد پرس

وکیل و سخنگوی شورای موقت اقدام مقامات این کشور را «قطعاً غیرقانونی» خواند و «نقض حقوق بشر و بی‌رحمی در بلاروس» را محکوم کرد و گفت شهروندان این کشور باید «خود آیندهٔ خود را تعیین کنند.»

از سوی دیگر تلویزیون دولتی بلاروس روز گذشته با تصاویری از پلیس‌ ضد‌شورشِ تا‌دندان‌مسلّح همراه با مارش نظامی را با عنوان «بلاروس متزلزل نخواهد شد» و پخش و اعلام کرد که رئيس جمهوری «نظم» را برقرار خواهد کرد.

ماریا کولسنیکووا،‌ یکی دیگر از اعضای شورای گذار، با اشاره به اقدام اخیر آقای لوکاشنکو اعلام کرد: «عجیب است که کسی که رهبر کشور است با لباس‌های غریب و سلاح در دست وسط پایتخت حاضر شود.» وی افزود: «اگر واقعا ۸۰ درصد مردم بلاروس به ایشان رأی داده‌‌اند، چرا با ترس‌ولرز، پشت سیم‌خاردار و محافظان مسلّح پنهان می‌شود.»

همچنین،‌روز گذشته ولایمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه با همتای بلاروسی خود دیگربار گفتگوی تلفنی داشت و سخنگوی کرمیلن از «تحریک‌کننده» نبودن اعمال تظاهرکنندگان را در بلاروس ستود و همچنین گفت نیروهای پلیس هم «بسیار شایسته» با تظاهرات روز یکشنبه برخورد کرده‌‌اند.

اتحادیهٔ اروپا پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو را در انتخابات بلاروس به رسمیت نشناخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردان جوایز نوبل را درو کردند؛ آیا دو جایزه باقی مانده به زنان می‌رسد؟

بورل: اتحادیه اروپا نمی‌خواهد بلاروس به «اوکراین دوم» تبدیل شود

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت