اسرائیل فروش نرم‌افزار جاسوسی به کشورهای خلیج فارس را «تسهیل کرده است»

شرکت نرم‌افزاری NSO
شرکت نرم‌افزاری NSO Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نرم‌افزار می‌تواند محتویات گوشی را ضبط کند و همچنین کنترل میکروفن و دوربین آن را به دست بگیرد.

آگهی

یک گزارش که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد مقامات دولت اسرائیل برای فروش محصولات یک شرکت تولید نرم‌افزارهای جاسوسی به کشورهای حاشیه خلیج فارس بازاریابی کرده‌اند.

برطبق خبر روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو، چهره‌های دولتی اسرائیل شخصا واسطه شده‌اند و شرکت اسرائیلی تولید ابزارهای جاسوسی (NSO) را به دست‌کم دو کشور عربستان سعودی و امارات عربی متحده معرفی کرده‌اند.

گفته می‌شود این شرکت قراردادهایی را به ارزش سالانه صدها میلیون دلار با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بحرین، عمان، عربستان سعودی و دو امیرنشین راس‌الخیمه و ابوظبی در امارات عربی متحده به امضا رسانده است. تنها یک قرارداد از این مجموعه ارزشی بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار داشته است.

بنابر اخبار درز کرده، مقامات اسرائیلی شخصا در جلسات معرفی این شرکت به دستگاه‌های امنیتی کشورهای حاشیه خلیج فارس، که بعضا در خاک اسرائیل تشکیل شده است، حضور داشته‌اند.

خبر عقد قرارداد امنیتی میان اسرائیل و امارات تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شود که دو کشور توافقی تاریخی را برای ایجاد روابط دیپلماتیک امضا کردند.

شرکت NSO در سال ۲۰۰۸ و بوسیله کسانی که گفته می‌شود اعضای سابق یگان ۸۲۰۰ سازمان اطلاعاتی اسرائیل بودند بنیان گذاشته شد.

گمان می‌رود نرم‌افزار جاسوسی پگاسوز (Pegasus)، محصول شرکت NSO، که به صورت انحصاری تنها به دستگاه‌های دولتی فروخته می‌شود نقشی مهم در هک تلفن‌های همراه فعالان و مخالفان سیاسی در کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشد. این نرم‌افزار می‌تواند محتویات گوشی را ضبط کند و همچنین کنترل میکروفن و دوربین آن را به دست بگیرد.

در سال ۲۰۱۶ آزمایشگاه تحقیقاتی «سیتیزن لب» در کانادا فاش کرد که ابزار جاسوسی موسوم به «پگاسوز» در ردیابی احمد منصور فعال حقوق بشر اماراتی به کار گرفته شده و مقدمات دستگیری او را با نفوذ به آیفون شخصی‌اش فراهم کرده است.

احتمال داده می‌شود تلفن همراه جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی‌ که در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه به قتل رسید، توسط نرم‌افزار جاسوسی پگاسوز هک شده باشد.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر شرکت اسرائیلی را به فروش خدمات جاسوسی و به خطر انداختن جان خبرنگاران و فعالان سیاسی متهم کرده بود

پیام‌رسان واتس‌اپ که زیر مجموعه شرکت فیسبوک است، در اکتبر سال گذشته از شرکت اسرائیلی NSO به دلیل کمک‌هایش به جاسوسان دولتی برای هک ۱۴۰۰ تلفن همراه در چهار قاره شکایت کرده بود. این تلفن‌های همراه متعلق به دیپلمات‌ها، مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران و مقامات رسمی بوده‌اند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل نیز که خود در گذشته هدف حملات سایبری با استفاده از نرم‌افزارهای این شرکت قرار گرفته است، گفته بود شواهدی وجود دارد که دولت‌ها در سراسر جهان از این نرم‌افزارها برای زیرنظر گرفتن فعالان و روزنامه‌نگاران استفاده می کنند.

عفو بین‌الملل همچنین شکایتی به دادگاهی در اسرائیل تسلیم کرده است تا مجوز «گروه ان‌اس‌او» لغو شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام عالی‌رتبه ارتش فرانسه به اتهام جاسوسی برای روسیه تحت تعقیب قرار گرفت

وزیر امور خارجه اسرائیل: نسبت به برقراری رابطه با عربستان تا یک سال آینده خوشبینم

پیش شرط‌های ریاض برای رابطه با اسرائيل؛ آیا توافق عربستان با ایران نقش ایفا می‌کند؟