انفجار خط لوله گاز سوریه را در خاموشی فرو برد

آتش‌سوزی در خط لوله گاز سوریه
آتش‌سوزی در خط لوله گاز سوریه   -  Copyright  AP/AP
نگارش از مسعود سالاری

وزیر برق سوریه با اعلام این که انفجار اواخر روز یکشنبه دوم شهریور در «خط لوله گاز عرب» در منطقه دمشق روی داده، گفت ممکن است این حادثه ناشی از یک «حمله تروریستی» باشد.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا اعلام کرد در پی انفجار خط لوله گاز، برق سراسر کشور قطع شده و مردم شب گذشته را در خاموشی به سر برده‌اند.

محمد زهیر خربوطلی، وزیر برق سوریه با اعلام این که انفجار اواخر روز یکشنبه دوم شهریور در «خط لوله گاز عرب» در منطقه دمشق روی داده، گفت ممکن است این حادثه ناشی از یک «حمله تروریستی» باشد.

علی غانم، وزیر نفت و منابع معدنی سوریه نیز به شبکه تلویزیونی اخباریه گفت: «نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که این یک حمله تروریستی بوده است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با یادآوری آن که خط لوله آسیب دیده به نیروگاه‌های جنوب کشور گاز می‌رساند، افزود که تیم‌های فنی برای بررسی موضوع و ترمیم لوله در محل حضور یافته‌اند. غانم گفت برخی از نیروگاه‌ها دوباره وصل شده‌اند و منبع تغذیه انرژی برای زیرساخت‌های حیاتی کشور مجددا فراهم شده است. به گفته وزیر نفت سوریه، تا پیش از سپیده‌دم دوشنبه مجددا جریان برق در شبکه‌های توزیع چندین استان به تدریج برقرار شده است.

سانا پیش از انتشار گفته‌های وزیر برق، تصاویری از یک آتش‌سوزی شبانه را پخش کرده و گفته بود که این حریق در اثر انفجار خط لوله گاز ایجاد شده است. اخباریه نیز ویدیویی از آتش‌سوزی بزرگ در پی یک انفجار را نشان داد.

رسانه‌های دولتی سوریه به نقل از مقامات رسمی می‌گویند انفجار یکشنبه شب بین شهرهای ضمیر و عدرا در شمال شرقی پایتخت، دمشق رخ داده است.

در سال ۲۰۱۳ و در جریان جنگ داخلی سوریه، پس از اصابت گلوله‌های شورشیان بخش بزرگی از سوریه با قطع برق مواجه شد.

خط لوله گاز عرب از صحرای سینا در مصر به اردن و از آنجا به سوریه و لبنان می‌رسد.

مطالب مرتبط