توالت‌های شیشه‌ای و شفاف؛ ایده عجیب ژاپنی‌ها برای سرویس‌های بهداشتی «اطمینان‌بخش»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از توالت‌ با دیواره‌های شفّاف شونده
تصویری از توالت‌ با دیواره‌های شفّاف شونده   -  کپی رایت  The Nippon Foundation

اینکه در پارک وارد توالت عمومی شوید که چهار دیوار دورش شفاف باشد در نگاه نخست بسیار مضطرب‌کننده می‌نماید. اما ماجرا چیز دیگری است.

پروژهٔ توالت عمومی‌ با دیوارهٔ شفاف‌شونده در توکیو به سرپرستی «شیگِرو بَن» معمار برجستهٔ ژاپنی و برندهٔ جایزهٔ معتبر پریتزکر،‌ مشهور به نوبل معماری،‌ و با همکاری بیش از ده معمار برجستهٔ دیگر طراحی شده است.

جدارهٔ این توالت‌ها از «شیشهٔ هوشمند» ساخته شده‌ که به هنگام اشغال بودن توالت از حالت شفّاف به حالت تماما‌ مات در می‌آید و حریم امنی برای فرد می‌سازد.

The Nippon Foundation
دیوارهٔ توالت‌های تازهٔ توکیو پیش از ورود کاملا شفّاف‌ استThe Nippon Foundation
The Nippon Foundation
پس از ورود فرد دیوارهٔ توالت‌های تازه به شکل رنگی مات در می‌آیدThe Nippon Foundation

طراحی این سرویس‌های بهداشتی با دو دغدغهٔ عمده درباره توالت‌های عمومی انجام شده است؛ اینکه بدون وارد شدن بتوان فهمید که آیا تمیزند؟ و دیگر آنکه آیا کسی در آنها پنهان شده یا خیر؟

مسئول بنیاد نیپون که ابتکار پروژه توالت توکیو را بر عهده دارد می‌گوید:«با وجود بهداشتی بودن توالت‌های ژاپن بسیاری از مردم هنوز گمان می‌کنند که توالت‌های عمومی مکان‌هایی تاریک، کثیف، بویناک، و ترسناکند.»

بنابراین این سرویس‌های بهداشتی مدرن از در، روشویی، و خشک‌کنِ خودکار مجهزند و همچنین در سراسر شبانه‌روز از نور کافی برخوردارند.

این توالت‌ها تاکنون در پنج ناحیه از پایتخت ژاپن نصب و راه‌اندازی شده‌‌ و شرکت سازنده‌ٔ آنها در حال بازاریابی برای این توالت‌ها در چین و دیگر کشورهاست.

The Nippon Foundation
این سرویس‌های بهداشتی به روشویی و خشک‌کن خودکار مجهزند.The Nippon Foundation

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید