Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ یا بایدن؛ پیشگویان درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه می‌گویند؟

Helmut Norpoth/Allan Lichtman
Helmut Norpoth/Allan Lichtman Copyright Stony Brook University&AP Photo
Copyright Stony Brook University&AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلن لیکتمن و هلموت نورپوث که هر دو از جمله اساتید تاریخ و علوم سیاسی شناخته شده در آمریکا هستند، دو مدل برای پیش‌بینی انتخابات آمریکا طراحی کرده‌اند که تا کنون با خطایی جزيی که در مورد انتخابات سال ۲۰۰۰ رخ داده، موفق شده‌اند، نتایجی درست را به دست بدهند.

آگهی

آلن لیکتمن و هلموت نورپوث که هر دو از جمله اساتید تاریخ و علوم سیاسی شناخته شده در آمریکا هستند، دو مدل برای پیش‌بینی انتخابات آمریکا طراحی کرده‌اند که تا کنون با خطایی جزيی که در مورد انتخابات سال ۲۰۰۰ رخ داده، موفق شده‌اند، نتایجی درست را به دست بدهند.

آنها به تازگی نتایج پیش‌بینی مدل‌های خود از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ را منتشر و شانس پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات، و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده را برآورد کرده‌اند.

هر چند آنها در سال ۲۰۱۶ میلادی در مورد پیروزی آقای ترامپ هم عقیده بودند ولی پیش‌بینی آنها در مورد نتیجه انتخابات سوم نوامبر(۱۳ آبان‌) با هم تفاوت دارد.

چرا ترامپ بازنده خواهد شد؟

آلن لیکتمن، مورخ و استاد دانشگاه تا کنون موفق شده بر پایه مدلی ۱۳ گزینه‌ای نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را از سال ۱۹۸۴ و  تا سال ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ به کاخ سفید راه یافت، درست پیش‌بینی کند. تنها خطای جزئی مدل او زمانی رخ داد که «ال گور» همچون پیش‌بینی او آرای عمومی بیشتر را در انتخابات سال ۲۰۰۰ کسب کرد ولی در نهایت کرسی ریاست جمهوری را به «جورج دبلیو بوش» واگذار کرد.

پس از این رخداد، آقای لیکتمن مدل خود را برای پیش‌بینی نامزدی که بالاترین میزان رای الکترال را بازتنظیم کرد تا خطای احتمالی پیش‌بینی نامزد دارای بیشترین رای عمومی از میان برود.

بر پایه تازه‌ترین ارزیابی او از ۱۳ معیار اساسی که ویژگی‌های فردی، جایگاه اجتماعی، موفقیت سیاسی، اقتصادی، نظامی و بین‌المللی، وقوع بحران اجتماعی و نیز وضعیت حزب حامی نامزد مورد بررسی در انتخابات‌های اخیر را در بر می‌گیرد، دونالد ترامپ تنها ۶ امتیاز مثبت دارد.

به گفته آقای لیکتمن، افت امتیاز آقای ترامپ پس از ناآرامی‌های گسترده اجتماعی در پی درگذشت جورج فلوید، سیاه‌پوست غیرنظامی که در بازداشت پلیس درگذشت، رخ داده است.

او معتقد است که اگر دو عامل دخالت خارجی در نتایج انتخابات و افت سطح مشارکت عمومی رخ ندهد، آقای ترامپ با امتیاز پایین‌تری که در مدل مورد بررسی او کسب کرده، انتخابات را به جو بایدن، نامزد دموکرات، خواهد باخت.

چرا بایدن شکست می‌خورد؟

هلموت نورپوث، استاد علوم سیاسی دانشگاه استونی بروک نتایج انتخابات ریاست جمهوری را از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶ را به درستی پیش‌بینی کرده است، البته مدل او نیز در جریان رقابت گور- بوش در سال ۲۰۰۰ دچار خطا شده بود.

اجرای مدل او برای انتخابات پیشین آمریکا نیز به پیش‌بینی درست نتیجه ۲۷ انتخابات منجر شده و تنها در پیش‌بینی شکست «ریچارد نیکسون» از «جان اف کندی» در سال ۱۹۶۰ دچار خطا شده است.

آقای نورپوث در ماه مه سال ۲۰۱۶ نیز اعلام کرد که شانس پیروزی دونالد ترامپ ۸۷ درصد است.

مدل آقای نورپوث بر پایه داده‌های انتخابات مقدماتی نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در ایالت‌های مختلف آمریکا کار می‌کند. او اعلام کرده که دونالد ترامپ همچنان شانس نخست پیروزی در انتخابات سوم نوامبر(۱۳ آبان) است. آقای نورپوث تاکید دارد که مطابق نتایج مدل مورد بررسی او، شانس آقای ترامپ برای پیروزی دوباره ۹۱ درصد است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش پوتین به اظهارات ضد روسی بایدن: به لفاظی دموکرات‌ها عادت داریم

جو بایدن: از نامزدی در انتخابات کناره‌گیری کردم تا ملت آمریکا متحد شود

انتشار ویدئویی از سردرگمی ماموران امنیتی پس از سوءقصد به ترامپ؛ رئیس سرویس مخفی آمریکا استعفا داد