Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

گونهٔ نایاب حشره‌خوار جهنده پس از نیم قرن در شاخ آفریقا یافت شد

حشره‌خوار جهندهٔ سومالی
حشره‌خوار جهندهٔ سومالی Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین گونه‌های زندهٔ این جانور در ۱۹۷۰ دیده شد و دانشمندان این پستاندار کوچک را در سیاههٔ «۲۵ گونهٔ مهمِ گم‌شده» قرار داده بودند.

آگهی

پژوهشگران گونه‌ای پستاندار کوچک نایاب موسوم به «حشره‌خوار جهندهٔ سومالی» را که گمان می‌رفت نیم قرن پیش منقرض شده باشد، از نو در شاخ آفریقا یافتند.

این جاندار کوچک که هم‌اندازهٔ یک موش است پاهایی قوی دارد که به‌یاری آنها می‌تواند با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت بدود و بینی بلند خرطوم‌مانندش در شکار حشرات به‌کار می‌آید.

آخرین گونه‌های زندهٔ این جانور در ۱۹۷۰ دیده شد و دانشمندان آن را در سیاههٔ ۲۵ جانور گم‌شدهٔ مهم قرار داده بودند. پژوهشگرانی که به‌دنبال بازیابی انواع مختلف این جانور در کشورهای همسایهٔ سومالی بودند دریافتند که این گونه نیز در میان آنها هست.

آنان از ساکنان محلی در جیبوتی پرس‌جو کردند و عکس این جانور را به آنها نشان دادند و همواره همان نام را شنیدند و با کار گذاشتن ۱۲۵۰ تله با خوراکی‌های مختلف موفق شدند ۱۲ حشره‌خوار جهندهٔ سومالی را را بدون آنکه آسیبی ببینند به دام بیندازند.

محققانی که همچنان پژوهش در این زمینه ادامه می‌دهند معتقدند که این جانوران در سومالی، جیبوتی و اتیوپی وجود دارند. بازیافتن این پستاندار کوچک پس از گذر سالهای بسیار،‌ پژوهشگران را به یافتن دیگر گونه‌های گمشده امیدوار کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حیوانات باغ وحش دلتنگ بازدیدکنندگان؛ ترفندهای نگهبانان برای سرگرم کردن آنها

آغاز کوچ سالانهٔ هزاران گونۀ جانوری در آفریقا دور از چشم گردشگران

درخواست ۱۸ ماه حبس به‌دلیل غفلت در نگهداری از حدود ۱۷۰ سگ و گربه در یک آپارتمان کوچک