نتانیاهو: توافق با امارات نباید برتری نظامی اسرائيل را به‌خطر بیندازد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو   -  Copyright  Emil Salman/Emil Salman

دفتر نخست ‌وزیری اسرائيل اعلام کرد که توافق اخیر این کشور با امارات عربی متحده به این معنا نیست که موضع اسرائيل نسبت به فروش تسلیحات آمریکایی به کشورهای خاورمیانه تغییر کرده است و تل‌آویو همچنان مخالف آن است که واشنگتن با فروش تسلیحات به ابوظبی برتری نظامی اسرائيل را به خطر بیندازد.

در بیانیهٔ دفتر نخست ‌وزیر اسرائيل آمده است:‌ «اسرائيل در مذاکرات (عادی‌سازی روابط با امارات) مواضع منسجم خود را، در زمینهٔ فروش تسلیحات و فناوری‌های دفاعی به هر کشور خاورمیانه،‌ به‌گونه‌ای برتری نظامی اسرائيل را تغییر دهد، عوض نکرده است.»

دولت آمریکا به‌تازگی اعلام کرد که امارات متحده عربی،‌ پس از توافق روز پنج‌شنبه با اسرائيل، می‌‌تواند برخی تسلیحات آمریکایی را تهیه کند،‌ گرچه اشارهٔ مشخصی به نوع این تسلیحات نشده است.

واشنگتن، طبق قراردادی نانوشته، از دهه‌ها پیش فروش تسلیحات کلیدی را به دیگر کشورهای خاورمیانه یعنی آنچه بتواند برتری نظامی نسبی اسرائيل را بر هم بزند، از دستور کار خارج کرده است. جنگنده‌های اف-۳۵ از جمله‌ٔ این‌گونه تسلیحات کلیدی‌اند که اسرائیل چند نمونه از آنها را در اختیار دارد.

از سوی دیگر الی کوهن،‌ وزیر اطلاعات دولت اسرائيل نیز تصریح کرد که هیات تصمیم‌گیر دولت دربارهٔ توافق با امارات، ‌هیچ بحثی دربارهٔ تغییر سیاستِ حفظ برتری نظامی اسرائيل نداشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید