غار-خانه‌ فلسطینی که دولت اسرائیل می‌خواهد تخریب کند

AFP
AFP Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

احمد عمارنه ۳۰ سال دارد و مهندس عمران است. او با این امید که اسرائیلی‌ها به زندگی او و خانواده‌اش در غاری وسط اراضی‌شان در روستای فراسین در کرانه باختری کاری ندارند، زندگی کوچکی در این غار برای خودشان به راحت انداخت که اواخر ماه ژوئیه با اخطار تخلیه و تخریب این سرپناه مواجه شد.

آگهی

اینجا روستای «فراسين» در کرانه باختری رود اردن در سرزمین‌های فلسطینی است. بوی قهوه در فضای غار پیچده و صدای خنده و بازی دختری خردسال به این غار-خانه رنگ و بوی زندگی داده است.

احمد عمارنه، مهندس عمران ۳۰ سال دارد و به همراه اعضای خانواده‌اش برای زندگی به این غار پناه آورده است، غاری که در دل سرزمین آبا و اجدادی آنها در بخشی از این روستا واقع است.

احمد همانطور که دخترش را در آغوش گرفته روبروی دوربین نشسته و با صدایی که هم در آن لحن عصبانیت پیداست و هم رنجیدگی می‌گوید: «اسرائیل مانع از ساخت و سازهای ما در اینجا شده، شخصا جلوی کار ساخت و ساز من را گرفتند. مقام‌های اشغالگر به من گفتند که هرگونه ساخت‌و ساز در این منطقه ممنوع است، کاملاً ممنوع است. از آنجا که غاری در زمین من وجود داشت فرصت یافتم اینجا زندگی کرده و مستقر شوم.»

AFP
AFPAFP

گله احمد از رفتار اسرائیلی‌ها با آنها

این شهروند فلسطینی در ادامه می‌گوید: «ما بخشی از طبیعت هستیم، دقیقا همانطور که پرنده‌ای روی درخت لانه می‌سازد یا حیوان حفره‌ای می‌کند تا در آن بیارامد یا حیوانی که در حفره سنگ زندگی می‌کند، بگذارید ما را با آنها یکی بگیرند. مشکل چیست؟ آیا آنها به دنبال حقوق حیوانات و جلوگیری از خشونت نیستند؟ اجازه دهید آنها ما را یکسان بدانند.»

خانواده احمد حتی با پناه بردن به این غار نیز از نامه ها و اخطاریه‌های اسرائیل در امان نماندند. در ۲۹ ژوئیه آنها نامه‌ای دریافت کردند که به آنها فرصت می‌داد هرچه سریعتر این غار را ترک کنند.

نخستین غار-خانه‌ای که دولت اسرائیل کمر به نابودی آن بسته است

خانه احمد عمارنه، با یک درب چوبی ساده و ابتدایی‌ترین وسایل زندگی، نخستین خانه فلسطین در کرانه باختری نیست که از طرف اسرائیل اخطار تخریب دریافت می‌کند بلکه این نخستین غار-خانه‌ای است که دولت اسرائیل کمر به نابودی آن بسته است.

دولت اسرائیل اصرار دارد که باید جلوی هرگونه ساخت و ساز مسکونی جدید در این بخش از اراضی کرانه باختری گرفته شود. بر همین اساس مقام‌های اسرائیلی به دنبال تخریب خانه‌های ساخته شده بدون مجوز هستند و این غار نیز مستثنی نیست.

AFP
AFPAFP

احمد می‌گوید: «دو بار تلاش كردم خانه ای را بسازم اما مقام‌های اشغالگر به من گفتند كه ساخت در این منطقه ممنوع است.»

محمود احمد ناصر، رئیس شورای روستای فراسین می‌گوید: «این یک تصمیم نژادپرستانه است، تخریب یک غار تصمیمی است که توضیح‌پذیر نیست، آن هم تخریب غاری که مردم در آن با فرزندان خود زندگی می‌کنند، با ابتدایی‌ترین وسایل مورد نیازشان. احمد قبول کرد اینجا زندگی کند تا دست‌کم بتواند زمین‌شان را حفظ کند.»

اقدامات خلاف قوانین بین‌الملل

توافقنامه صلح اسلو در دهه ۱۹۹۰ به فلسطینی‌ها در بخش‌هایی از کرانه باختری خودمختاری داد. با این حال حدود ۶۰ درصد از سرزمینی که منطقه سی نامیده می‌شود و فارسین نیز در آن واقع شده، تحت کنترل اسرائیل است.

از دید سازمان ملل متحد منطقه سی بخشی از اراضی اشغالی فلسطینیان است. اما اسرائیل به طور فزاینده به ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در این اراضی مشغول است که طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است.

AFP
AFPAFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«به آمریکایی‌ها بگویید آن شرابی که می‌نوشید، خون مردم فلسطین است»

قتل یک اسرائیلی به ضرب چاقو در نزدیکی تل‌آویو

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟