Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکایی‌ها، دو برابرِ پارسال، از خیر شهروندی‌ کشور خود گذشته‌اند

شهروندی ایالات متحده
شهروندی ایالات متحده Copyright اسوشیتد پرس
Copyright اسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این افراد عمدتاً کسانی هستند که قبلاً از آمریکا رفته‌اند و حالا به این نتیجه رسیده‌اند که هرچه (بابت آمریکایی بودن) کشیده‌اند بس است.»

آگهی

بررسی جدیدی نشان می‌دهد، شمارِ آمریکایی‌هایی که از خیر شهروندی این کشور می‌گذرند در سال ۲۰۲۰ رکورد تازه‌ای ثبت کرده است.

بررسی اخیرِ مؤسسهٔ نیویورکیِ «بمبریج اکانتنتس» نشان می‌دهد که تنها در نیمهٔ اوّل سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۸۰۰ شهروند آمریکا از حق شهروندی خود صرف نظر کرده‌اند، حال آنکه در کلّ سال ۲۰۱۹ تنها ۲۰۷۲ نفر خواستار آن شده بودند که دیگر شهروند آمریکا نباشند.

این مؤسسه که کارش بررسی وضعیت مالیات‌دهندگان و فعّالان تجاری و مالی در آمریکا و بریتانیاست اعلام کرده بررسی اخیر را بر اساس آمارهای رسمی انجام داده است.

آلیستر بمبریج یکی از بنیانگذاران این مؤسسه می‌گوید: «این افراد عمدتاً کسانی هستند که قبلاً از آمریکا رفته‌اند و حالا به این نتیجه رسیده‌اند که هرچه (بابت آمریکایی بودن) کشیده‌اند بس است.» و می‌افزاید: «این افراد از کارهای رئیس جمهور دونالد ترامپ، مدیریت بحران کرونا و سیاست‌های فعلی ایالات متحده دلزده‌اند.»

آسوشیتد پرس
زنی در مراسم اعطای شهروندی آمریکا در ایالت آیوا سوگند یاد می‌کند. ژوئن ۲۰۲۰آسوشیتد پرس

مالیاتهای گزاف؛ انگیزهٔ دیگری برای جلای وطن

اما البته این جلای وطن کردن و عطای شهروندیِ آمریکا را به لقایش بخشیدن، دلیل دیگری هم دارد و آن عبارت است از مالیات‌های گزافِ ایالات متحده.

شهروندان آمریکاییِ‌ ساکن خارج از کشور باید هر سال فرم‌های مالیاتی را پر کنند و حساب‌های بانکی،‌ میزان عایدی و سرمایهٔ خود را در خارج از کشور به مقامات مالیاتی آمریکا اعلام کنند.

گرچه شهروندان آمریکایی خارج از کشور از چک‌ ۱۲۰۰ دلاری تقویتی و ۵۰۰ دلار کمک‌هزینهٔ هر فرزند با آغوش باز استقبال می‌کنند اما «اعلام سالانهٔ درآمد» به آمریکا را زیاده‌خواهی دولت می‌دانند.

آمریکایی‌هایی که می‌خواهند شهروندی خود را لغو کنند، اگر ساکن خارج هستند باید شخصاً به سفارت آمریکا بروند، به‌شکل رسمی تقاضا بدهند و ۲۳۵۰ دلار هم تقدیم کنند.

کارشناسان مؤسسه بمبریج معتقدند با آنکه لغو شهروندی آمریکا ریسک دارد اما این روند ادامه خواهد داشت چراکه بسیاری از آمریکایی‌ها در داخل و خارج منتظر نتیجهٔ انتخابات ریاست جمهوری بعدی هستند و اگر دونالد ترامپ از نو انتخاب شود به احتمال زیاد موج تازه‌ای از لغو شهروندی را شاهد خواهیم بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتباع ایران از دریافت ویزای بازرگانی و سرمایه‌گذاری آمریکا محروم شدند

آیا لغو «حق شهروندی متولدان در خاک آمریکا» قانونی است؟

طرح دولت آمریکا برای ایجاد محدودیت در اعطای شهروندی به مهاجران قانونی