Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

منابع غربی به وال استریت ژورنال: عربستان به دنبال استخراج کیک زرد است

Saudi Arabia has built yellowcake uranium
Saudi Arabia has built yellowcake uranium Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع رسمی خود، خبر از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد خبر داد. کیک زرد سوخت اصلی نیروگاههای اتمی است.

آگهی

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع رسمی خود، خبر از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد خبر داد. کیک زرد سوخت اصلی نیروگاه های اتمی است.

این روزنامه آمریکایی هویت منبع خبر خود را افشا نکرده است و به «منابع رسمی غربی» اکتفا کرده است اما خبر داده است که عربستان در این مسیر از کمک های چین برخوردار است. محلی که عربستان امکانات استخراج کیک زرد خود را مستقر کرده است در العلا در شمال استان مدینه است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود از نگرانی های ایالات متحده و متحدینش از برنامه جاه طلبانه عربستان و حرکت این کشور به سمت ساخت بمب اتمی نیز خبر داده است.

افشای تاسیسات عربستان سعودی برای استخراج کیک زرد موجب نگرانی در کنگره آمریکا خواهد شد.

پیش از این و در سال ۲۰۱۸ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفته بود که اگر ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز در اسرع وقت به این سلاح مجهز خواهیم شد.

وزارت انرژی عربستان گزارش این روزنامه را به شدت تکذیب کرد ولی اعلام کرد که به همکاری چین در حال استخراج معدن و سنگ های اورانیوم هستند.

وال استریت ژورنال می نویسد که باسفارت چین در واشنگتن تماس گرفته است اما سفارت چین حاضر به موضع گیری در خصوص این گزارش نشده است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ موفق به امضای توافق نامه همکاری در «توسعه صلح آمیز انرژی هسته ای» با شرکت ملی هسته ای چین و گروه مهندسی هسته ای چین شد.

افتتاح نخستین نیروگاه اتمی در جهان عرب

امارات عربی متحده، پنج روز پیش، شنبه یک اوت (۱۱ مرداد) از آغاز فعالیت یک راکتور هسته ای در نیروگاه هسته‌ای براکه خبر داد. این نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب است.

حماد الکعبی، نماینده امارات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی نوشت: «اولین راکتور هسته‌ای امارات در نیروگاه انرژی هسته‌ای براکه نخستین گام حساس خود را برداشت و با موفقیت فعال شد.»

امارات در حال احداث سه نیروگاه دیگر است تا مجموع نیروگاه های خود را به چهار نیروگاه برساند و از این طریق یک چهارم برق خود را تامین کند. این پروژه در سال ۲۰۱۲ با همکاری یک شرکت کره‌ای کلید خورد و برای ساخت آن طبق برآوردها ۲۴.۴ میلیارد دلار هزینه شده است.

بودجه ۸۰ میلیارد دلاری عربستان برای ساخت ۱۶ نیروگاه

​​​​​​​کابینه عربستان روز ۱۳ مارس برنامه ای را تصویب کرد که بر مبنای آن این کشور در ۲۰ سال آینده ۱۶ نیروگاه هسته‌ای خواهند ساخت. مقامات عربستان گفتند که اهداف این کشور صلح طلبانه و تنها برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود است. عربستان برای راه اندازی این ۱۶ نیروگاه بودجه ۸۰ میلیارد دلاری در نظر گرفته است.

تلاش دو کشور عربی امارات و عربستان برای ایجاد نیروگاههای اتمی در حالی است که ایران چندین سال است به خاطر برنامه های اتمی خود مورد انزوای سیاسی و تحریم های گسترده ایالات متحده و متحدینش قرار گرفته است. ایران از یکسو و دو کشور عرب امارات و عربستان از سوی دیگر دارای روابط خصمانه ای هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران چقدر به ساخت بمب اتمی نزدیک است؟

شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید

عربستان هم مانند امارات روابط با اسرائيل را عادی خواهد کرد؟