Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تهدید لوکاشنکو در آستانه انتخابات بلاروس؛ تظاهرات ادامه یابد دستگیر می‌شوید

Presidential elections in Belarus
Presidential elections in Belarus Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری دیرپای بلاروس که سالهاست قدرت را در این کشور در دست دارد، مخالفانش را تهدید کرد در صورت ادامه اعتراضات و تظاهرات خیابانی دستگیر خواهند شد.

آگهی

الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس مخالفان خود را تهدید کرد در صورتی که به اعتراضات غیرقانونی خود ادامه دهند، «مجازات شدید» در انتظارشان خواهد بود.

آقای لوکاشنکو روز سه‌شنبه در یک سخنرانی با اعلام این مطلب اعلام کرد این تظاهرات باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری که قرار است پایان این هفته برگزار شود، پایان یابد. او همچنین تاکید کرد بدون معطلی افرادی که به گفته او «به اقدامات غیرقانونی» ادامه می‌دهند، دستگیر و بازداشت خواهند شد.

مقامات امنیتی بلاروس از زمان آغاز کارزار ضد دولتی علیه رئیس جمهوری این کشور بیش از هزار نفر را بازداشت کرده‌اند.

لوکاشنکو ۶۵ ساله که به «آخرین دیکتاتور اروپا» معروف است ۲۶ سال است که قدرت را در بلاروس در اختیار دارد. او در پی این است بار دیگر در انتخابات پیروز شود و همچنان در قدرت باقی بماند، انتخاباتی که قرار است روز یکشنبه ۹ اوت در این کشور برگزار شود.

در این انتخابات سه زن برای شکست دادن او با یکدیگر متحد شده‌اند. این در حالی‌است که آقای لوکاشنکو پیشتر چندین نفر از رقبای خود را با بهانه‌های مختلف از حضور در انتخابات منع کرده بود و حالا سوتلانا تیخانووسکایا، ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا برای کنار زدن لوکاشنکو با یکدیگر متحد شده‌اند؛ سه زنی که هر یک بعد از کنار گذاشته شدن اجباری یک مرد از سوی لوکاشنکو وارد رقابت ریاست جمهوری شده‌اند.

سوتلانا تیخانووسکایا (Sviatlana Tsikhanouskaya)، همسر سرگئی تیخانووسکایا وبلاگ‌نویس مشهور است: آقای تیخانووسکایا با وجود تمایل برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، در ماه مه، به اتهام حمله به یک مامور پلیس بازداشت شد و امکان کاندیداتوری در این انتخابات را از دست داد.

سوتلانا به جای همسرش نامزد حضور در این رقابت سیاسی شد. دو زن دیگر که هر دو به نحوی به واسطه یک مرد با انتخابات مرتبط بودند، به یاری وی آمدند: ورونیکا تسپکالو و ورونیکا کولسنیکووا.

ورونیکا تسپکالو (Veronika Tsepkalo) همسر والری تسپکالو است؛ مردی که پس از «رد صلاحیت» برای شرکت در انتخابات به مسکو گریخت.

ماریا کولسنیکووا(Maria Kolesnikova)، مسئول کارزار انتخاباتی ویکتور باباریکو بود. آقای باباریکو به اتهام فساد از ثبت نام برای شرکت در انتخابات منع شد.

سخنرانی تند آقای لوکاشنکو مورد توجه ناظران سیاسی قرار گرفته است، کاتیا گلود ناظر پیشین انتخابات در بلاروس به یورونیوز می‌گوید: «بسیاری از سخنان لوکاشنکو اساساً فقط تهدیدی برای مقامات دولتی بود. او در واقع می‌خواست با این جملات آنها را تهدید کند که به او خیانت نکنند. کاملا واضح است که او بسیار ترسیده و از جنبه احساسی با ماجرا برخورد می‌کند.»

آقای لوکاشنکو در بخش دیگری از سخنرانی خود مدعی شد رقبایش مورد حمایت قدرت‌های خارجی هستند و تنها اوست که می‌تواند ثبات را در کشور فراهم سازد.

او در بخش دیگری از سخنرانی خود تلاش کرد سیگنال‌های مثبتی برای روسیه بفرستد. لوکاشنکو که نگران است روسیه از رقبای او حمایت کند در این سخنرانی اظهار داشت: «بدون توجه به اینکه چه کسی قدرت را در روسیه یا بلاروس در دست داشته باشد، اتحاد مینسک و مسکو پابرجا و مستحکم باقی می‌ماند.»

لوکاشنکو درحالی از این اتحاد سخن گفت که اخیرا ۳۳ شهروند روس مستقر در بلاروس را به اتهام شورش و تلاش برای اقدامات تروریستی دستگیر کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس؛ اروپا خواهان خویشتن‌داری در برخورد با معترضان ‌شد

اعلام پیروزی لوکاشنکو در انتخابات بلاروس؛ ۱ کشته و ۲۰۰ بازداشتی در تظاهرات معترضان

وعده ۵۰۰ دلاری «آخرین دیکتاتور اروپا» برای پیروزی در ششمین انتخابات ریاست جمهوری