صربستان از چین سامانهٔ موشکی راداری و پهپاد مسلح خرید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رژهٔ نیروهای چین در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست
رژهٔ نیروهای چین در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست   -  کپی رایت  The Associated Press

صربستان با خرید یک سامانهٔ موشکی میان‌بُردِ زمین‌به‌هوا از چین که قابلیت هدایت راداری را نیز دارد،‌ در راستای تحکیم همکاری‌ خود با این کشور گام تازه‌ای برداشت.

شرکت دولتی اس‌دی‌پی‌آر صربستان که مسئول خرید تسلیحات خارجی است در گزارش سالانهٔ خود ضمن تأیید این خبر اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع با ۳۱ کشور جهان ۱۶۳ قرارداد خرید تسلیحات به ارزش ۶۲۰ میلیون دلار امضا کرده است.

در این گزارش علاوه بر خرید سامانهٔ موشکی «اف‌کا۳» از چین‌ که اولین خرید چنین سامانه‌ای از پکن توسط یک کشور اروپایی به‌شمار می‌رود، به خرید «پهپادهای مسلح» چین نیز اشاره شده است.

پکن بلگراد را بخشی از طرح راه ابریشم جدیدِ خود یا «یک کمربند، یک راه» می‌بیند که مقصودش بسترسازی برای تجارت خارجی شرکت‌های این کشور است.

چین تا کنون میلیاردها یورو در منطقهٔ بالکان سرمایه‌گذاری کرده، که عمدتاً‌ در حوزهٔ وام‌های نرم، ایجاد زیرساخت و راه‌اندازی پروژه‌های تأمین انرژی بوده است.

صربستان که ساختار نظامی و تسلیحاتی‌اش ملهم از شوروی سابق است در سالهای اخیر نیز از روسیه میگ‌۲۹، موشک، هلیکوپتر، تانک و دیگر تسلیحات نظامی خریداری کرده است. این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی با اعلام بی‌طرفی نظامی به عضویت ناتو در آمد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید