صربستان از چین سامانهٔ موشکی راداری و پهپاد مسلح خرید

رژهٔ نیروهای چین در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست
رژهٔ نیروهای چین در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست Copyright The Associated Press
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خرید سامانهٔ موشکی «اف‌کا۳» چین اولین خرید چنین سامانه‌ای از سوی یک کشور اروپایی به‌شمار می‌رود.

آگهی

صربستان با خرید یک سامانهٔ موشکی میان‌بُردِ زمین‌به‌هوا از چین که قابلیت هدایت راداری را نیز دارد،‌ در راستای تحکیم همکاری‌ خود با این کشور گام تازه‌ای برداشت.

شرکت دولتی اس‌دی‌پی‌آر صربستان که مسئول خرید تسلیحات خارجی است در گزارش سالانهٔ خود ضمن تأیید این خبر اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع با ۳۱ کشور جهان ۱۶۳ قرارداد خرید تسلیحات به ارزش ۶۲۰ میلیون دلار امضا کرده است.

در این گزارش علاوه بر خرید سامانهٔ موشکی «اف‌کا۳» از چین‌ که اولین خرید چنین سامانه‌ای از پکن توسط یک کشور اروپایی به‌شمار می‌رود، به خرید «پهپادهای مسلح» چین نیز اشاره شده است.

پکن بلگراد را بخشی از طرح راه ابریشم جدیدِ خود یا «یک کمربند، یک راه» می‌بیند که مقصودش بسترسازی برای تجارت خارجی شرکت‌های این کشور است.

چین تا کنون میلیاردها یورو در منطقهٔ بالکان سرمایه‌گذاری کرده، که عمدتاً‌ در حوزهٔ وام‌های نرم، ایجاد زیرساخت و راه‌اندازی پروژه‌های تأمین انرژی بوده است.

صربستان که ساختار نظامی و تسلیحاتی‌اش ملهم از شوروی سابق است در سالهای اخیر نیز از روسیه میگ‌۲۹، موشک، هلیکوپتر، تانک و دیگر تسلیحات نظامی خریداری کرده است. این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی با اعلام بی‌طرفی نظامی به عضویت ناتو در آمد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوزوو پیشنهاد تبادل خاک با صربستان برای عضویت در اتحادیه اروپا را رد کرد

سامانه اس۴۰۰ روسیه در بلگراد؛ رئیس جمهوری صربستان: تحت تاثیر قرار گرفتم

درز اطلاعات یک شرکت هکری وابسته به دولت چین؛ جاسوسی پکن از کشورها و شهروندان فاش شد