بحران آلودگی سرب؛ ۸۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض خطر هستند

air pollution
air pollution Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد در گزارشی می‌گوید خطر آلودگی‌های حاصل از سرب در کشورهای جنوب آسیا بیش از دیگر مناطق در دنیا گزارش شده است.

آگهی

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در گزارشی درباره یک بحران بهداشتی عظیم و ناشناخته هشدار داد. بحرانی که به گفته این سازمان تا ۸۰۰ میلیون کودک در سراسر جهان را در معرض مسمومیت ناشی از این نوع آلودگی آب و هوایی قرار داده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳۰ ژوئيه در گزارشی اعلام کرد تخمین زده می‌شود از هر سه کودک یک نفر، سطح سرب در خون او به اندازه‌ای بالا است که نیاز به اقدام فوری برای پیشگیری از آسیب‌های طولانی مدت دارد.

این نوع سرب که یک نوروتوکسین قوی دارد با علائم اولیه کم، بی سر و صدا سلامت کودکان را به صورت جدی تهدید می‌کند.

هنریتا فور مدیر اجرایی یونیسف در این خصوص می‌گوید: «اطلاع از چگونگی آلودگی گسترده سرب و درک عواقبی که می‌تواند برای زندگی افراد و جوامع ایجاد می‌کند باید عزم ما را برای اتخاذ اقدامات فوری در جهت محافظت از کودکان جزم‌تر کند.»

قرار گرفتن در معرض سرب در دوران کودکی عواقب گسترده‌ای از جمله مشکلات رفتاری، آسیب‌های کلیوی و بیماری‌های قلبی و عروقی در آینده را برای فرد به همراه دارد.

گفته می‌شود این مشکل بیشتر در جنوب آسیا اتفاق می‌افتد و کودکان آن منطقه بیش از سایر مناطق در معرض خطر هستند. آلودگی سرب از منابع مختلفی چون کوره‌های فضای باز رنگ و بنزین حاصل می‌شود. لوله کشی سرب در بسیاری از کشورها مقادیر خطرناکی از مواد شیمیایی را وارد آب آشامیدنی می‌کند.

در بخش دیگری از گزارش سازمان ملل آمده است که یکی دیگر از منابع برجسته تولید سرب، سم باتری‌های غیرقابل بازیافت و یا ضعیف باتری ماشین است. نکته دیگر اینکه در کشورهایی که مسمویت با سرب برای کودکان بیشتر اتفاق افتاده از سال ۲۰۰۰ به بعد تعداد وسایل نقلیه در جاده‌های آن کشورها دو برابر شده است.

این گزارش تحلیلی و تحقیقی از سوی یک انستیتوی ارزیابی معیارهای بهداشتی انجام شده که یک گروه پیشرو در زمینه تحقیقات بهداشت جهانی به شمار می‌رود.

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

ریچارد فولر، رئیس موسسه خیریه «زمین پاک» که در این تحقیق همکاری داشته است می‌گوید: «مردم می‌توانند در مورد خطرات سرب بیشتر بدانند و از فرزندان خود محافظت کنند. ضمن اینکه خبر خوب این است که سرب می‌تواند بدون خطر در معرض بازیافت قرار گیرد. همچنین بازده اقتصادی و اجتماعی حاصل از سرمایه‌گذاری در کاهش آلودگی سرب می‌تواند بسیار عظیم باشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سواحل اسرائیل سیاه شد؛ آغاز جستجو برای یافتن عامل نشت مواد نفتی

خطر آلودگی زیست‌محیطی با گسترش آتش سوزی در جنگل‌های سیبری افزایش یافت

مقابله با آلودگی محیط زیست، رشد اقتصادی اروپا را چقدر کاهش می‌دهد؟