رهبر کره شمالی: با سلاح‌ هسته‌ای دیگر جنگی وجود نخواهد داشت

Ng Han Guan
Ng Han Guan Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کره شمالی قصد رها کردن زرادخانه تسلیحاتی خود را ندارد. او با تاکید بر «ماهیت دفاعی» برنامه‌های نظامی کشورش اعلام کرد که تسلیحات هسته‌ای را توسعه داده تا بتواند برای جلوگیری از درگیری مسلحانه دیگری به «قدرت مطلق» دست یابد.

آگهی

کیم جونگ‌-اون، رهبر کره شمالی روز سه‌شنبه از قدرت هسته‌ای کشورش به عنوان «تضمین کننده امنیت» کره شمالی یاد کرد و افزود که با وجود فشارهای خارجی و تهدیدهای نظامی «به لطف سلاح‌های هسته‌ای، دیگر جنگی وجود نخواهد داشت.»

این سخنان آقای کیم که در جریان شصت و هفتمین سالگرد برقراری آتش‌بس میان دو کره ایراد شد، نشانگر آن است که او قصد رها کردن زرادخانه تسلیحاتی خود را ندارد.

بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی کره شمالی، آقای کیم با تاکید بر ماهیت دفاعی برنامه‌های نظامی کشورش اعلام کرد که تسلیحات هسته‌ای را توسعه داده است تا بتواند برای جلوگیری از درگیری مسلحانه دیگری به «قدرت مطلق» دست یابد.

او اعلام کرد: «به لطف قدرت بازدارنده هسته‌ای موثر ما، دیگر سخنی از جنگ در این سرزمین بر زبان نمی‌آید. امنیت ملی ما و آینده کشورمان برای همیشه تضمین شده است. اکنون ما قادر هستیم تا در برابر هر نوع فشار و تهدید نظامی از سوی نیروهای امپریالیستی و قوای خصم، از خود دفاع کنیم.»

کره شمالی علاوه بر تنش سیاسی با ایالات متحده آمریکا، با همسایۀ جنوبی خود نیز روابطی تیره دارد. روابط پیونگ‌یانگ و سئول پس از بهبودی موقت و کوتاه مدت در دو سال گذشته، بار دیگر در پی شکست گفتگوهای کیم جونگ‌-اون و دونالد ترامپ، به تیرگی گرایید.

حدود ۳ میلیون کره‌ای در جریان درگیری‌ها سه سالۀ ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی میان دو کشور همسایه کشته شدند. وضعیت آتش‌بس میان آنها هرگز به صلح تبدیل نشد و این دو کشور همچنان از نظر فنی در حالت جنگ قرار دارند.

علاوه بر تنش در روابط دو همسایه، پیونگ‌یانگ اصرار دارد که به زرادخانه هسته‌ای خود برای جلوگیری از حملۀ احتمالی آمریکا نیز نیاز دارد.

کره شمالی چندین دهه را صرف توسعه این زرادخانه کرده و در نتیجۀ این کار، در سطح بین‌الملل منزوی شده و هدف مجازات‌های متعدد شورای امنیت قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ایران و روسیه به دنبال تقویت رابطه با کره شمالی هستند؟

خبرگزاری فرانسه «روش‌های پیچیده قاچاق سوخت» توسط کره شمالی را «افشا» کرد

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت