ورود هزار زائر مجاز به مکه برای حج در شرایط ویژه کرونا آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ورود هزار زائر مجاز به مکه برای حج در شرایط ویژه کرونا آغاز شد
کپی رایت  AFP

ورود زائران مسلمان به مکه برای انجام مناسک حج امسال در حالی آغاز شد که به دلیل شرایط ویژه همه‌گیری کرونا شمار محدودی از آنها موفق به حضور در این شهر شده‌اند.

نخستین گروهی که وارد مکه شدند، زائران سعودی از استان قصیم بودند که روز جمعه با هواپیما به فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز جده رسیدند و از آنجا به هتلی در این شهرانتقال یافتند. به گزارش وزارت حج عربستان، روز شنبه شمار بیشتری از زائران از مدینه، ریاض، ابها، تبوک و جیزان وارد مکه شدند. همه این زائران پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده در تاریخ ۲۵ ژوئیه (۴ مرداد) به سمت مکه حرکت کردند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

افرادی که امسال اجازه زیارت کعبه را یافته‌اند در چهارچوب اقدامات احتیاطی بهداشتی، باید تا زمان شروع حج در هفته آینده در هتل‌های خود در قرنطینه بمانند. آنها پس از زیارت نیز به اجبار باید قرنطینه شوند. تمام زائران باید مقررات ویژه بهداشتی در پیوند با کرونا از جمله ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

حسین شریف، معاون وزیر حج عربستان با اعلام این که مراحل پدیرش زائران از راه رسیده بدون مشکل در جریان است، گفت: «آنها به محض رسیدن از طرف مقامات وزارت حج و عمره به اتوبوس‌های تعیین شده هدایت شدند و پروتکل‌های پیشگیرانه بهداشتی مصوب در جریان جابجایی آنها نیز رعایت شده است.»

امسال تنها حدود هزار نفر زائر مجاز هستند که در مراسم حج عمره شرکت کنند. در سال گذشته ۲ و نیم میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند. اجازه حضور در زیارت کعبه امسال تنها محدود به افرادی است که در عربستان اقامت دارند و هیچ زائری از خارج، وارد مکه نخواهد شد. با این حال ۷۰ درصد از این زائران مجاز اتباع بیگانه هستند که در عربستان زندگی می‌کنند و تنها ۳۰ درصد آنها از افراد محلی هستند. امسال همچنین کارکنان بخش بهداشت و درمان و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند برای حج سهمیه ویژه‌ دارند.

مقامات دولت ریاض گفته‌اند هرکسی که بدون مجوز اقدام به شرکت در مراسم حج کند با جریمه‌ سنگین و حتی زندان روبرو خواهد شد. نیروهای امنیتی پادشاهی عربستان برای اطمینان از ایمنی شرکت‌کنندگان در حج، اطراف اماکن اصلی حج را طناب کشیده و از ورود افراد متفرقه ممانعت می‌کنند. حتی برای کسانی هم که زائران غیرمجاز را به مسجدالحرام و مکان‌های مختلف زیارتی راه دهند نیز جریمه می‌شوند.

آسوشیتدپرس

مقامات همچنین گفته‌اند که برای زائران، آب استریل‌ شده زمزم در بطری در نظر گرفته شده و برای مراسم رجم شیطان، سنگ‌ریزه‌های ضدعفونی شده در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس آمار رسمی که مقامات عربستان سعودی منتشر کردند، در شبانه روز منتهی به روز شنبه، ۲ هزار و ۲۰۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده و آمار کلی مبتلایان به کووید ۱۹ در این کشور از ابتدای شیوه این بیماری تا کنون به ۲۶۴ هزار و ۹۷۳ نفر رسیده است. وزارت بهداشت عربستان سعودی همچنین شمار کل جان‌باختگان کرونا در این کشور را ۲ هزار ۷۰۳ نفر اعلام کرد که ۳۱ مورد از این فوتی‌ها مربوط به روز گذشته بوده است.