ایران: آمریکا مسئول هرگونه حادثه برای هواپیمای ماهان است

یک فروند هواپیمای شرکت «ماهان»
یک فروند هواپیمای شرکت «ماهان»   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

آمریکا از سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت هواپیمایی ماهان را تحریم کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران پنجشنبه شب در مورد گزارش های منتشرشده در مورد نزدیک شدن چند جنگنده خارجی به هواپیمای ماهان بر فراز سوریه گفت که تهران، آمریکا را «مسئول» هرگونه حادثه برای این هواپیما می داند.

رسانه های ایران گزارش داده اند که چند جنگنده خارجی در آسمان سوریه به پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان که از تهران به سمت بیروت، پایتخت لبنان در حال حرکت بود نزدیک شده اند.

بنا به همین گزارش ها خلبان هواپیمای ماهان مجبور به کاهش ارتفاع شده است و در نتیجه تعدادی از مسافران این پرواز «آسیب» دیده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به گزارش های منتشر شده گفت: «جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.»

وی افزود که سفیر ایران در سازمان ملل با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد تماس گرفته و هشدار داده است که ایران، آمریکا را «مسئول» هر حادثه ای می داند که ممکن است در مسیر برگشت برای این هواپیما روی دهد.

مقامات آمریکا تاکنون واکنشی به گزارش های منتشرشده از نزدیک شدن چند جنگنده به هواپیمای ماهان بر فراز سوریه نشان نداده اند.

واشنگتن شرکت هواپیمایی ماهان را به حمایت «مالی، تجهیزاتی و تکنولوژیکی» از نیروی های سپاه پاسداران در سوریه متهم کرده است. ایالات متحده همچنین از سال ۲۰۱۱ میلادی این شرکت هواپیمایی را تحریم کرده است.

مطالب مرتبط