درخواست گروهی از زنان هندی از نخست وزیر: از مردان بخواهید در کارِ خانه کمک کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گروهی از زنان هندی
گروهی از زنان هندی   -  Copyright  AP

زنی در هند با ایجاد درخواستی در فضای اینترنت از نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور خواست تا مردان را به مشارکت در کارهای خانه ترغیب کند. تاکنون ۷۰ هزار نفر این درخواست را امضا کرده‌اند. این درخواست همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در هند و در خانه ماندن بسیاری از خانواده‌ها صورت گرفته است.

طبق گزارش بی‌بی‌سی جهانی، مشاغل خانگی در هندوستان همچنان در حالت سنتی خود باقی مانده و سنگین و متعدد است. بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، در تعداد کمی از خانه‌های هندی‌ها ماشین ظرفشویی، جاروبرقی و حتی ماشین لباسشویی وجود دارد.

بنابراین ظرف‌ها باید شسته شوند، لباس‌ها نیز در سطل شسته می‌شوند و برای خشک کردن آن‌ها، باید آویزان شوند. خانه‌ها معمولا با جارو دستی تمیز می‌شوند. نگهداری از کودکان و سالمندان هم اغلب در خانه انجام می‌شود. به طور سنتی اغلب این کارها توسط زنان انجام می‌شود و همچنان فرهنگ مردسالارانه مشارکت مردان در کارهای خانه را غیرعادی می‌داند.

در بین شهروندان طبقه متوسط معمولا بخش‌هایی از کارهای خانه با کمک گرفتن و استخدام افرادی از بیرون انجام می‌شود اما همه چنین امکانی ندارند که فردی را استخدام کنند. بنابراین تنش بین افراد خانواده برای انجام کارهای خانه در بین هندی‌ها افزایش یافته است تا جاییکه، کار به امضای طوماری خطاب به نارندرا مودی، نخست وزیر هند کشیده است تا او را ترغیب به مداخله کنند.

سوربانا قوش، نویسنده این درخواست از نخست وزیر هند می‌خواهد که در سخنرانی آینده خود به این موضوع رسیدگی و همه مردان هندی را ترغیب به انجام کارهای خانگی کند تا سهمی برابر در انجام کارهای خانه داشته باشند.

وی در درخواست خود نوشته است: «این یک سوال اساسی است، چرا بیشتر مردم درباره آن حرفی نمی‌زنند؟» تاکنون این درخواست را ۷۰ هزار نفر امضا کرده‌اند.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی کار، در سال ۲۰۱۸ زنان در مناطق شهری هند ۳۱۲ دقیقه در روز را صرف کارهای خانه بدون هیچ دستمزدی کرده‌اند. در این بین سهم مردان تنها ۲۹ دقیقه در روز است.