Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش روزنامه ملیت: زومرها آینده سیاسی ترکیه را رقم می‌زنند


گزارش روزنامه ملیت: زومرها آینده سیاسی ترکیه را رقم می‌زنند

Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس یکی از آخرین مطالعات سیاسی در ترکیه، کلید آینده این کشور از سال ۲۰۲۳ به بعد را میلیون‌ها رأی‌دهنده جوانی در دست خواهند گرفت که متعلق به «زومرها» یا نسل زد (Z) هستند.

آگهی

روزنامه «ملیت» ترکیه که مشی چپ میانه دارد، گزارشی را منتشر کرده با این پیش‌بینی که احزاب سیاسی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۳ ابتکار عمل را به میلیون‌ها تن از جوانانی خواهند سپرد که برای نخستین بار در زندگی‌شان رای می‌دهند.

مراد شکر، رئیس مرکز سیاست‌های شهری دانشگاه استانبول می‌گوید: «بر خلاف تصور عامه که گمان می‌کنند نسل زِد غیرسیاسی است، آنها بسیار هم سیاسی هستند. تنها تفاوت آنها [با آدم سیاسی در معنای کلاسیک] این است که نظرات سیاسی آنها پایدار نیست. آنها سیاست را به طور موقت تعیین می‌کنند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نسل زد به نخستین نسل بشر گفته می‌شود که دنیای بدون دیجیتال را تجربه نکرده است. تمام جوانانی که از دست کم از سال ۲۰۰۰ به این سو به دنیا آمده‌اند، جهان بدون اینترنت را درک هرگز نکرده‌اند. این نسل بلافاصله پس از «نسل هزاره» یا «وای» (Y) قرار دارد، نسلی که ابتدای دیجیتالی شدن جهان را زیسته، اما بدون امکانات دنیای دیجیتال زندگی برایش بسیار دشوار، بلکه ناممکن است.

برابر اطلاعاتی که روزنامه ملیت منتشر کرده، هم اکنون ۳۹ درصد از جمعیت ترکیه را جوانان نسل زِد تشکیل می‌دهند. ۲۰ درصد از این جمعیت، یعنی کمی بیش از ۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۳ برای نخستین بار رأی خواهند داد و حدود یک میلیون از این رأی‌اولی‌ها نیز در استانبول، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه حضور دارند.

شکر درباره زومرهای ترکیه می‌گوید: «این نسلی است که از بدو تولد کشور را تحت کنترل یک حزب سیاسی دیده است. آنها کشورشان را بدون حزب حاکم عدالت و توسعه نمی‌شناسند و به همین دلیل، درک این مسئله مهم است که آنها به گذشته ترکیه اهمیتی نمی‌دهند و مقایسه‌هایی که برای نشان دادن ترکیه قدیم انجام می‌شود، هیچ آه و افسوسی را در آنها برنمی‌انگیزد.»

این کارشناس ترک می‌گوید مردم ترکیه همواره با مفهوم «دولت‌پدر» آشنا بوده‌اند. این اصطلاح به معنی آن است که دولت مانند پدری که به فرزندانش که همان شهروندان باشند، اهمیت می‌دهد.

او می‌افزاید: «اما نسل زد، دولت را به منزله پدر نمی‌بیند. آنها دولت را به مثابه سازمانی می‌دانند كه باید به آنها خدمت كند. آنها از روندهای جهانی آگاه هستند و می‌توانند همه چیز را مطابق با الگوهای موجود در سایر نقاط جهان ارزیابی كنند، اشتباهات همه جنبش‌های سیاسی را می‌بینند و به راحتی هم می‌توانند نظر خود را تغییر دهند.»

مراد شکر با یادآوری تفاوت‌های میان نسل‌ها می‌گوید: «نسل زد رقابتی است، آنها هر زمان چیزی را آرزو می‌کنند که برایشان بهتر باشد. مثلا آنها بر خلاف نسل والدین‌شان، غالبا رؤیای خریدن یک خانه بزرگ را ندارند چون از گیر افتادن در یک مکان گریزانند. بر عکس، آنها می‌خواهند امکان آن را داشته باشند که به تمام دنیا سفر کنند.»

آسوشیتدپرس
جوانان در پارکی در آنکاراآسوشیتدپرس

با این همه برابر نظرسنجی مرکز پژوهش‌های سیاسی شهر در ترکیه، ۲۳ درصد از نسل زد به سیاست اهمیتی نمی‌دهند. همچنین از این افراد تنها ۱۰ درصد خود را به دین نزدیک می‌دانند. ۷۸ درصد آنان نیز در نظرسنجی گفته‌اند که درباره همه چیز قضاوت می‌کنند و اولویت‌های آنها مشکلات موجود در آموزش و پرورش و نظام قضایی کشور است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از انتشار گزارش روزنامه ملیت نیز رسانه‌های دیگری از نقش سیاسی جوانان رأی‌اولی که بیشترشان از نسل زد هستند، پرده برداشته بودند. به نظر می‌رسد بخشی از مشکل حزب حاکم عدالت و توسعه در از دست دادن محبوبیت خود، غفلت از همین نسل است. در سال‌های گذشته این حزب یوتیوب، ویکی‌پدیا و حتی توئیتر را نیز در برهه‌های مختلفی تعطیل کرد ولی به رغم آن، دسترسی نسل جوان به شبکه‌های یاد شده بدون قطعی و به طور مستمر ادامه یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل مهاجرت طبقه متوسط ایران به ترکیه

نقش جوانان ایرانی در انتخابات ریاست جمهوری چه خواهد بود؟

نسل جوان ترکیه؛ جستجوی آینده بهتر در خارج یا تلاش برای تغییر در داخل؟