روسیه: امیدواریم تا پایان سال ۲۰۰ میلیون نمونه واکسن کرونا تولید کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
استفاده از ماسک در روسیه
استفاده از ماسک در روسیه   -   کپی رایت  AP Photo

روسیه روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که بتواند طی سال جاری در صورت موفقیت آزمایش های بالینی ۲۰۰ میلیون نمونه از واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را تولید کند.

کیریل دمیتریف، رئيس صندوق ثروت ملی روسیه اظهار داشت که اولین مرحله از آزمایش های بالینی واکسن ویروس جدید کرونا به پایان رسیده است و مرحله دوم نیز حدودا روز سوم اوت (۱۳ مرداد) به نتیجه خواهد رسید. به گفته این مقام ارشد روسیه مرحله سوم آزمایش های بالینی باید در روسیه و چند کشور دیگر از حمله امارات عربی متحده و ترکیه انجام شود.

وی افزود که تنها پس از پایان مرحله سوم آزمایش بالینی «تولید انبوه» واکسن نوع جدید ویروس کرونا آغاز خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
کارکنان بخش بهداشت و درمان روسیهAP Photo

رئیس صندوق ثروت ملی روسیه گفت که انتظار دارد شرکای این کشور در طرح تحقیق و تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» از ماه سپتامبر (۱۱ شهریور تا ۹ مهر) مجوز استفاده از این واکسن را صادر کنند. بنا به اعلام کیریل دمیتریف واکسن ویروس جدید کرونا پس از صدور مجوز در روسیه و کشورهای شریک مسکو در این طرح تولید خواهد شد. از ۲۰۰ میلیون نمونه پیش بینی شده قرار است ۳۰ میلیون نمونه در خاک روسیه تولید شود.

مسکو در حالی از احتمال تولید ۲۰۰ میلیون نمونه از واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تا پایان سال سخن می گوید که بریتانیا، آمریکا و کانادا روز پنجشنبه گذشته اداره های اطلاعاتی روسیه را به دخالت در حمله ای سایبری که هدف آن سرقت نتیجه تحقیقات درباره تولید واکسن ویروس جدید کرونا بود متهم کردند.

روسیه اتهام دخالت در حمله سایبری برای سرقت اطلاعات مرتبط با پژوهش ها درباره واکسن بیماری «کووید ۱۹» را رد کرده است.

روسیه پس از آمریکا، برزیل و هند در جایگاه چهارمین کشور از نظر تعداد مبتلایان شناسایی شده به «کووید ۱۹» قرار دارد. بنا به آمار رسمی تاکنون بیش از ۷۷۷ هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در روسیه شناسایی شده است. از این تعداد بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.