Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افت نرخ دلار به ۳ هزار تومان رسید؛ تلاش بانک مرکزی ایران برای بازگشت به نرخ تعادلی

Iranians exchange currencies in a money exchange bureau, in downtown Tehran, Iran
Iranians exchange currencies in a money exchange bureau, in downtown Tehran, Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران همزمان با تشدید جو امنیتی در بازار و خوشبینی حاصل از تاثیر مثبت از سفر آتی نخست‌وزیر عراق به ایران در تسویه بدهی ارزی بغداد به تهران، موجب شد تا کاهش نرخ آزاد دلار آمریکا طی دو روز گذشته به بیش از ۳ هزار تومان برسد.

آگهی

کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران همزمان با تشدید جو امنیتی در بازار و خوشبینی حاصل از تاثیر مثبت از سفر آتی نخست‌وزیر عراق به ایران در تسویه بدهی ارزی بغداد به تهران، موجب شد تا کاهش نرخ آزاد دلار آمریکا طی دو روز گذشته به بیش از ۳ هزار تومان برسد.

همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلت(۳۱ تیر) صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در سامانه نیما، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با انتشار یادداشتی تاکید کرد که عدم مداخله بانک مرکزی و دولت برای کنترل بازار ارز اشتباه است. البته آقای همتی در توضیح دلیل صعود نرخ آزاد دلار تا اوج ۲۶ هزارتومان طی معاملات روز یکشنبه نوشت: «در مقطع دو هفتهٔ اخیر، در کنار تعلل برخی صادر کنندگان برای عرضه ارز خود، برخی از سودجویان در صدد فروش ارز به واردکنندگان به نرخ‌های نامتعارف بوده‌اند.»

او در ادامه به واردکنندگان توصیه کرد که چند روزی را تحمل کرده و به تدریج نیاز خود را از سامانه نیما تأمین کنند. آقای همتی از صادرکنندگان خواست تا در فرصت باقیمانده ارزهای خود را با نرخ‌های منطقی در بازار عرضه کنند. آقای همتی در پایان یادداشت خود نیز به مردم اطمینان داد که بانک مرکزی برای برگشت به نرخ‌های تعادلی تمام تلاش خود را می‌کند.

در واکنش به این یادداشت آقای همتی، حسن رضایی‌پور، کارشناس ارشد بازار سرمایه در صفحه توییتر خود نوشت که عرضه در سامانه نیما به علت زمان‌بر بودن کارایی ندارد.

با آغاز مداخله بانک مرکزی ایران در بازار ارز، روز دوشنبه نرخ رسمی عرضه دلار در شبکه صرافی‌های رسمی به ۲۲ هزار و ۶۵۰ تومان کاهش یافت. همزمان سیر نزولی قیمت دلار در بازار آزاد تهران که از ظهر دیروز(یکشنبه) آغاز شده ادامه یافت و به کمتر از ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

هر یورو نیز روز دوشنبه ۲۶ هزار تومان در بازار آزاد خرید و فروش شد و بهای رسمی آن نیز به ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسید که ۳۰۰ تومان ارزان‌تر از روز یکشنبه بود.

البته فعالان بازار ارز تهران، تشدید فضای امنیتی در بازار و وجود خوش‌بینی نسبت به تاثیر مثبت سفر مسعود کاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران برای حل اختلافات ارزی دو کشور را نیز از در کاهش ۳ هزار تومانی نرخ دلار طی دو روز گذشته موثر می‌دانند.

رسانه‌های ایران پیش‌تر اعلام کرده بودند که عراق بابت خرید برق و گاز از ایران حدود ۵ میلیارد دلار بدهکار است که تاکنون به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بازپرداخت آن ممکن نشده بود.

همزمان با حفظ ثبات نرخ جهانی طلا در قیمت هزار و ۸۱۰ دلار و تحت تاثیر کاهش نرخ دلار در بازار ایران، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا روز دوشنبه بار دیگر به کمتر از ۱۱ میلیون تومان رسید. همچنین با ثبت نرخ ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی هر قطعه تمام سکه طلا، هر گرم طلای ۱۸ عیار هم از ۹۹۰ هزار تومان پایین‌تر رفت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقاومت دلار در مرز ۲۱ هزارتومان؛ نوسان ۱۸۰۰ تومانی نرخ ارز در بازار تهران

دلار در آستانه ۲۰ هزارتومان؛ دستور روحانی: بانک مرکزی متخلفان ارزی را به مردم معرفی کند

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت