اجساد ۵۸ پناهجو از جمله ۲۴ افغان از دریاچه وان ترکیه بیرون کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عملیات جستجو در دریاچه وان ترکیه
عملیات جستجو در دریاچه وان ترکیه   -  Copyright  AP Photo

سفارت افغانستان در ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که اجساد ۲۴ پناهجوی افغان که کشتی حامل آنها حدود سه هفته پیش غرق شده بود کشف شده است.

به گفته حبیب احمد خنجانی، کاردار سفارت افغانستان در ترکیه چند نفر از قربانیان که اجساد آنها کشف شده است کودک بودند. وی افزود که عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

بنا به گزارش ها تاکنون جسد ۵۸ نفر از جان باختگان از عمق ۱۵۰ متری دریاچه وان در شرق ترکیه بیرون کشیده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کشتی حامل پناهجویان که علاوه بر اتباع افغانستان شماری از شهروندان پاکستانی و ایرانی نیز در آن حضور داشتند روز ۲۷ ژوئن (هفتم تیر) در دریاچه وان غرق شد. علت این حادثه که مرگبارترین حادثه مشابه برای پناهجویان در دریاچه وان لقب گرفته احتمالا شرایط نامناسب جوی بوده است.

مقامات ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که این کشتی بین ۵۵ تا ۶۰ سرنشین داشته است.

حبیب احمد خنجانی گفته است که بنا به توافق با شرکت هوایی آریانا این شرکت اجساد قربانیان را به طور رایگان به افغانستان منتقل خواهد کرد. این در حالی است به گفته وی ترکیه شماری از اجساد را به طور موقت دفن کرده است.

بدنه کشتی غرق شده هفته گذشته در عمق ۱۰۷ متری دریاچه وان شناسایی شد.

بسیاری از مهاجران و پناهجویان اهل خاورمیانه و کشورهای غرب آسیا که به دنبال مهاجرت به اروپا هستند ابتدا به ترکیه می روند. اکثر پناهجویان برای عدم گذر از جاده های مناطق اطراف دریاچه وان که از سوی ماموران امنیتی ترکیه کنترل می شود به عبور از این دریاچه روی می آورند.