بازدید اردوغان از ایاصوفیه یک هفته پس از تغییر کاربری از موزه به مسجد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئيس‌جمهوری ترکیه
رئيس‌جمهوری ترکیه   -   کپی رایت  AP Photo

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه روز یکشنبه برای اولین بار از زمان تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد از این بنا بازدید کرد.

رئيس جمهوری ترکیه در حالی در ایاصوفیه حضور یافت که تنها یک هفته از تغییر کاربری این بنای تاریخی در شهر استانبول می گذرد. دفتر رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که رجب طیب اردوغان در جریان بازدید روز یکشنبه خود از اقداماتی که برای تغییر کاربری ایاصوفیه به مسجد در جریان است آگاه شد.

اولین نماز جماعت مسلمانان در ایاصوفیه از زمان تغییر کاربری آن قرار است روز جمعه آینده برگزار شود. هنوز مشخص نیست که آیا رئیس جمهوری ترکیه نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد یا خیر.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
بازدید رئیس‌جمهوری ترکیه از ایاصوفیهAP Photo

عالی ترین مرجع قضایی ترکیه در امور اداری هفته گذشته دستور سال ۱۹۳۴ میلادی مبنی بر تبدیل ایاصوفیه به موزه را لغو کرد. رجب طیب اردوغان بلافاصله پس لغو این دستور اعلام کرد که کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد تغییر پیدا کرده است.

تخمین زده می شود که روز جمعه ۵۰۰ نفر در مراسم نماز جمعه ایاصوفیه شرکت کنند. نمادهای دین مسیحیت در داخل ایاصوفیه قرار است در زمان برگزاری نماز جماعت مسلمانان پوشانده شود.

ایاصوفیه که در قرن ششم میلادی ساخته شد از نظر معماری بنایی ارزشمند محسوب می شود. نام این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است.

کاربری ایاصوفیه در سال ۱۴۵۳ پس از شکل گیری امپراطوری عثمانی از کلیسا به مسجد تغییر یافت. این وضعیت تا سال ۱۹۳۴ و زمانی که مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه کاربری ایاصوفیه را از مسجد به موزه تغییر داد ادامه یافت.