شیوع دوباره کرونا در اسرائیل؛ محبوبیت نتانیاهو کاهش یافت

AP Photo/Ariel Schalit
AP Photo/Ariel Schalit
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسرائیل از روز جمعه برخی محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را بار دیگر به اجرا گذاشت.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پی شیوع دوباره ویروس کرونا در اسرائیل با انتقادهای زیادی مواجه شده است.

از همین رو دولت او مجبور شد تا از روز جمعه برخی محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری همه گیر کووید ۱۹ را بار دیگر برقرار کند. براساس این تصمیم، اکثر شغل‌های غیرضروری و اماکن عمومی اسرائیل تا اطلاع بعدی تعطیل شدند.

این تصمیم بعد از نشست جنجالی کابینه اسرائیل که تا نیمه شب پنج‌شنبه ادامه داشت، گرفته شد.

بنیامین نتانیاهو به عنوان سیاستمداری که طولانی‌ترین دوره صدارت را در میان نخست وزیران اسرائیل تجربه کرده تاکنون بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشته اما این روزها بحرانی در حوزه بهداشت پایه‌های قدرت او را به لرزه انداخته است.

نظرسنجی این هفته کانال ۱۳ اسرائيل نشان می‌دهد که ۶۱ درصد از مردم این کشور از مدیریت بنیامین نتانیاهو در زمینه مقابله با شیوع بیماری «کووید ۱۹» ناراضی هستند. بررسی‌های مرکز تحقیقات موسسه دموکراسی اسرائیل نیز نشان می‌دهد که حمایت از آقای نتانیاهو از ماه آوریل تا ژوئیه سال جاری از ۵۷ و نیم درصد به ۲۹ و نیم درصد کاهش یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست وزیر اسرائیل پیش از این مانند دیگر رهبران کشورها ناگزیر شده بود تا به سمت از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی همزمان با تلاش برای جلوگیری از موج دوم شیوع ویروس کرونا حرکت کند. با این حال اعتراض‌ها در برابر مشکلات اقتصادی در اسرائیل رو به افزایش است.

این انتقادها موجب شد تا هزاران شهروند اسرائیلی روز شنبه در تل آویو تجمع کنند. درگیری‌ها و دستگیری‌های گسترده‌ای نیز در جریان تظاهرات روز سه‌شنبه و در خارج از محل اقامت نخست‌وزیر روی داد.

در هر حال با تصمیم دولت، سالن‌های ورزش تا اطلاع ثانوی بسته خواهند بود، در صورتی‌ که آرایشگاه‌ها، محل‌های عمومی، کتابخانه‌ها و استخرها فقط از جمعه تا یک‌شنبه بسته هستند. رستوران‌ها نیز فقط برای عرضه مواد غذایی باز خواهند بود.

همچنین تجمع بیشتر از ۱۰ نفر در فضای بسته و ۲۰ نفر در فضای باز ممنوع شده است. اما مخالفان دولت اسرائیل این مصوبه دولت را «یک تصمیم سیاسی» می‌دانند که برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات وضع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر مسکن اسرائیل در اعتراض به قرنطینه و جلوگیری از مراسم مذهبی استعفا کرد

اسپانیا به همراه رهبران نهادهای اروپایی یاد قربانیان کرونا را گرامی داشت

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟