هکرهای روسی چگونه به اطلاعات تولید واکسن کرونا در بریتانیا دست یافتند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
هکرهای روسی چگونه به اطلاعات تولید واکسن کرونا در بریتانیا دست یافتند؟
کپی رایت  AFP

کریل دمیتریف، مدیر اجرایی صندوق قدرتمند سرمایه‌گذاری روسیه و متحد نزدیک رئیس جمهور پوتین، روز پنج شنبه در مسکو اعلام کرد که مراحل آزمایشی فاز سوم واکسن مقابله با کرونا از ماه آینده میلادی آغاز می‌شود.

روسیه قرار است تا ماه دسامبر دست کم ۳۰ میلیون دوز واکسن تولید کند.

هرچند مقامات روسیه با افتخار روز پنج شنبه از تولید واکسن گفتند اما همزمان ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر آن طرف تر، دولت محافظه کار بوریس جانسون هکرهای مورد حمایت کاخ کرملین را «عامل سرقت فرمول‌های مرتبط با واکسن کرونا» دانست. رئیس مرکز امنیت سایبری بریتانیا، پل چیچستر با تایید این خبر گفت کشورش «روش‌های سرقت سایبری از این دست را در دوران همه گیری جهانی محکوم می‌کند».

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا هم در همین روز به خبرگزاری رویترز گفت: «کاملاً ناپذیرفتنی است که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه کسانی را که برای مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا کار می‌کنند مورد هدف قرار می‌دهند.»

وی تاکید کرد که بریتانیا به «مقابله» با کسانی که چنین حمله‌های سایبری انجام می‌دهند، ادامه خواهد داد و با متحدان خود همکاری خواهد کرد تا به عاملان این حملات سایبری پاسخ بدهند.

به گفته سازمان‌های امنیتی بریتانیا، هکرهای موسوم به «ای پی تی ۲۹» که در فضای مجازی با نام «کوزی بیر» مشهور هستند از هرج و مرج پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا استفاده کرده و با ورود به سامانه‌های اینترنتی مراکز پژوهشی و بهداشتی بریتانیا، سعی کرده تا آخرین اطلاعات از روند کشف واکسن را بدست بیاورند.

حملات پیچیده هکرها

سازمان امنیت سایبری بریتانیا برای تنویر افکار عمومی جزئیات فراوانی از این حملات سایبری را منتشر کرده است.

این سازمان حتی روش‌های هک کردن «اثر انگشت دیجیتال» کارکنان نهادهای تحقیقاتی این کشوررا به اطلاع همه رسانده است. به گفته سازمان امنیت سایبری بریتانیا، هکرهای «کوزی بیر» در یک عملیات کاملا پیچیده سرقت‌های مجازی فرمول واکسن کرونا را انجام داده‌اند و بی تردید آنها برای این کار از حمایت مالی و تجهیزاتی کاخ کرملین برخوردار بوده‌اند.

بریتانیا رسما اعلام کرد که سازمان اطلاعاتی روسیه پشت پرده تمام حملات سایبری اخیر بوده است.

دو شکل جدید از نرم افزارهای مخرب WellMess و WellMail به هکرها امکان داده تا بدون جستجوی هشداری، بی صدا و در سکوت داده‌های تحقیقاتی مراکز بهداشتی را یافته و آنها را از سیستم های رایانه‌ای دانشگاه خارج کنند.

سازمان‌های وابسته به کاخ کرملین با افزایش اهمیت فضای مجازی بیش از ده سال است که هزاران برنامه‌نویس جوان را استخدام می‌کنند تا از آنها در جهت اهداف خود، خصوصا در زمینه هک اطلاعات تجاری و سیاسی و اقتصادی کشورهای رقیب استفاده کنند.