Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه رکوردشکنی‌ روزانه نرخ ارز؛ شکاف قیمت رسمی و آزاد دلار از هزار تومان گذشت

The cartoon of a dollar banknote
The cartoon of a dollar banknote Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ عرضه رسمی دلار آمریکا توسط بانک مرکزی ایران، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران ۲۸۰ تومان بالاتر رفت تا فاصله نرخ آزاد و رسمی دلار به هزار و ۳۰ تومان برسد.

آگهی

همزمان با افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ عرضه رسمی دلار آمریکا توسط بانک مرکزی ایران، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران ۲۸۰ تومان بالاتر رفت تا فاصله نرخ آزاد و رسمی دلار به هزار و ۳۰ تومان برسد.

با آغاز عرضه دلار ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومانی توسط بانک مرکزی ایران، افزایش بهای رسمی دلار طی یک ماه گذشته به بیش از ۲۹ درصد رسید. در همین مدت، قیمت آزاد دلار نیز بیش از ۳۳ افزایش یافته؛ به طوری که در جریان مبادلات ظهر چهارشنبه با ثبت رکورد تاریخی دیگری به آستانه ۲۴ هزار تومان رسید.

در ادامه مبادلات روز چهارشنبه بازار آزاد ارز تهران، نرخ دلار همچنان در محدوده ۲۳ هزار و ۹۰۰ تا ۲۴ هزار تومان نوسان کرد.

بانک مرکزی ایران نرخ فروش یورو را نیز در سامانه صرافی‌های تحت نظارت خود با ۲۰۰ تومان افزایش به ۲۵ هزار و ۲۵۰ رساند. اقدامی که بهای آزاد فروش یورو را طی داد و ستدهای ظهر چهارشنبه به حدود ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان رساند.

متوسط قیمت آزاد دلار طی معاملات تیرماه جاری به ۲۱ هزار و ۳۷۵ رسیده که بالاترین سطح تاریخی آن محسوب می‌شود. روند صعودی متوسط نرخ ماهانه دلار از شهریور ماه گذشته آغاز شده و در این مدت این نرخ ۸۵.۲ درصد افزایش یافته است.

ادامه صعود نرخ دلار در بازار ارز ایران موجب شد تا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۸ هزار تومان برسد و هرقطعه تمام سکه طلا نیز بیش از ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شود.

قیمت جهانی هر اونس طلا روز چهارشنبه همچنان در سطح هزار و ۸۰۰ دلار نوسان داشت و شاهد تغییر قابل توجهی نسبت به روز سه‌شنبه نبود.

کارشناسان معتقدند روند کاهش نرخ برابری ریال ایران در برابر ارزهای عمده جهان طی چهار دهه گذشته ادامه داشته، ناشی از رشد حجم نقدینگی و نرخ تورم، افزایش مخارج و کسری بودجه دولت، کاهش رشد اقتصادی و وابستگی دولت به درآمدهای نزولی صادرات نفت است ولی طی سال‌های اخیر اعمال تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا به آن شتاب بیشتری داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت جهانی طلا به بالاترین حد در ۹ سال گذشته رسید

شیوع کرونا رشد منفی اقتصاد ایران را به ۱۵ درصد رساند

وزیر اقتصاد ایران: برای رشد باید هزار تریلیون تومان از منابع مردم را کسب کنیم