Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازداشت دست‌کم ۲۵۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی در بلاروس

بازداشت دست‌کم ۲۵۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی در بلاروس
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عدم تایید صلاحیت دو تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بلاورس خشم عمومی در این کشور را به همراه داشته است.

آگهی

دست‌کم ۲۵۰ نفر از معترضان ضد دولتی در بلاروس که پس از حذف کاندیداهای ریاست جمهوری دست به اعتراض زده بودند، دستگیر شدند.

معترضان در پایتخت بلاروس، سه‌شنبه شب در تظاهراتی به حذف ویکتور باباریکو و والری تسپکالو از دور انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعتراض کردند. این دو سیاستمدار برای رقابت با الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهور کنونی بلاروس نامزد شده بودند اما کمیسیون انتخابات، به این دو نفر اجازه کاندیداتوری نداده است.

لوکاشنکو ۲۶ سال است قدرت را در بلاروس در دست دارد و از سال ۱۹۹۴ کشور را اداره می‌کند. این در حالی است که مخالفت‌ها نسبت به استمرار حضور او در قدرت افزایش یافته و مردم بلاروس خواهان کنار رفتن او از قدرت هستند.

مردم در مرکز شهر مینسک، پایتخت بلاروس تجمع کردند و ضمن شعار علیه رئيس جمهوری این کشور، خواهان اجازه حضور باباریکو و تسپکالو در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

AP Photo

این تظاهرات با حضور نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و دست‌کم ۲۵۰ نفر از معترضان، دستگیر و بازداشت شدند.

کمیسیون انتخابات بلاروس می‌گوید ویکتور باباریکو که ماه گذشته به دلیل حضور در یک پرونده جنایی بازداشت شده بود اجازه حضور در انتخابات نیافته است. تسپکالو هم که پیشتر یک دیپلمات و سفیر این کشور بوده است از کاندیداتوری منع شده است. هر دو نفر دولت را به انجام بازی سیاسی متهم می‌کنند.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در حالی روز ۹ اوت برگزار خواهد شد که اوضاع شیوع ویروس کرونا در این کشور یکی از اصلی‌ترین دلایل نارضایتی‌های عمومی در این کشور است. تاکنون بیش از ۶۵ هزار نفر در سراسر این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۴۷۴ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. این در حالیست که آقای لوکاشنکو اعتقادی به جدی بودن این ویروس ندارد و اجازه نداد توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت در این کشور اجرایی شود. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی و محدود کردن آزادی‌های سیاسی از دیگر موضوعاتی است که مردم این کشور را بر آن کرده تا لوکاشنکو را از قدرت کنار بزنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهور بلاروس روسیه را به دروغگویی متهم کرد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت