Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مریخ‌نورد ناسا در جستجوی نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ

مریخ‌نورد ناسا در جستجوی نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ
Copyright AFP PHOTO / NASA
Copyright AFP PHOTO / NASA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیشرفته‌ترین مریخ نورد ناسا به نام «پشتکار» با ۲۳ دوربین تعبیه شده روی آن ۳۰ ژوئیه سفر ۷ ماه‌اش به سوی مریخ را شروع می‌کند و ۱۷ فوریه روی دهانه فسیلی دلتای یک رودخانه ۳.۵ میلیارد دلاری فرود می‌آید تا به جستجوی نشانه‌هایی از زندگی باستانی میکروبیایی روی سیاره سرخ بپردازد.

آگهی

پیشرفته‌ترین مریخ نورد ناسا به نام «پشتکار» با ۲۳ دوربین تعبیه شده روی آن ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد) سفر ۷ ماه‌اش به سوی مریخ را شروع می‌کند و ۱۷ فوریه ۲۰۲۱ روی دهانه فسیلی دلتای یک رودخانه ۳.۵ میلیارد ساله فرود می‌آید تا به جستجوی نشانه‌هایی از زندگی باستانی میکروبی روی این سیاره سرخ بپردازد.
این مریخ‌نورد بناست نمونه‌های خاک و سنگ روی مریخ را جمع‌آوری کند تا در سفرهای بعدی به زمین آورده شوند. پژوهشگران اما برای دستیابی به این نمونه‌ها راه درازی در پیش دارند چرا که نمونه‌های جمع‌‌آوری شده توسط «پشتکار» و دیگر مریخ‌نوردها بناست سال ۲۰۳۱ به زمین فرستاده شود.

ماموریت برگرداندن نمونه‌ها به طور مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا انجام می‌شود تا پس از بررسی نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های مجهز دانشمندان ارزیابی کنند که آیا در مریخ حیات میکروسکوپی وجود داشته است یا نه؟

مریخ همیشه چنین سرد و بی‌حاصل نبوده

این مریخ‌نورد جا پای چهار کاوشگر دیگری می‌گذارد که نخستین‌بار توسط آمریکایی‌ها به این سیاره پرتاب شدند و در کنار دیگر پژوهش‌ها و مطالعات انجام شده در نهایت تصویر امروز ما درباره مریخ را دگرگون کردند.

تحقیقات و یافته‌هایی که نشان داد این سیاره سرخ همیشه هم چنین سرد و بی‌حاصل نبوده است.

تنها در همین دو دهه گذشته ثابت شده که در مریخ زمانی اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی وجود داشته است.

۳ کاوشگر ناسا طی یک دهه به مریخ می‌روند

پس از این پرتاب که فرآیند رسیدن آن به مریخ ۷ ماهی به طول می‌انجامد، در سال ۲۰۲۶، ناسا راکت دیگری به مریخ می‌فرستد تا بتواند تکه‌های سنگ را از روی مریخ جمع‌آوری کرده و شاتل سوم در سال ۲۰۳۱ آنها را برای دانشمندان به زمین خواهد آورد.

ناسا و آژانس فضایی اروپا در این پروژه چند میلیارد دلاری با یکدیگر همکاری دارند. رقم هزینه شده برای این پروژه ۲.۷ میلیارد عنوان شده است.

«آوردن نشانی از مریخ به زمین»

این سفر پیچیده و چند مرحله‌ای «آوردن نشانی از مریخ» نامیده شده است. هدف نهایی این است که مقداری سنگ از مریخ به زمین آورده شود و ارزیابی‌ها نشان از آن دارد که عملیاتی شدن آن بیش از یک دهه طول بکشد.

با مطالعه خاک، تجزیه و تحلیل ترکیب مولکولی سنگها و انجام مشاهدات ماهواره‌ای زمین شناسان و اخترشناسان رفته رفته متوجه شدند که آب در کدام قسمت‌های مریخ جریان داشته است و چه مناطقی می‌تواند برای زندگی مفید باشد.

پژوهشگران از ماه فوریه به تصاویر سه بعدی از مریخ می‌رسند

این عملیات فضایی جاه‌طلبانه مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا می‌خواهد تا جای ممکن جزییات حیات و علایم زندگی در مریخ را شناسایی کند.

پشتکار ۱۷ فوریه ۲۰۲۱ روی سطح مریخ فرود خواهد آمد. در این مریخ‌نورد ۲۳ دوربین مختلف کارگذاری شده تا بتواند تصاویری از زوایای مختلف برای پژوهشگران بفرستد. بنابراین آنها پس از فرود «پشتکار» روی سطح مریخ به تصاویر رنگی و حتی سه بعدی از سطح مریخ دست خواهند یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازنشستگی شاهکار بشری؛ ناسا چگونه ایستگاه فضایی بین‌المللی را به زمین بازمی‌گرداند؟

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد