Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دو مامور اطلاعاتی پیشین فرانسه به جرم جاسوسی برای چین به زندان محکوم شدند

Remy de la Mauviniere
Remy de la Mauviniere Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دو مامور، اطلاعات محرمانۀ اداره کل امنیت خارجی فرانسه را در اختیار پکن می‌گذاشتند و بر این اساس به اتهام‌ «تحویل اطلاعات به یک قدرت خارجی و حمله به منافع اساسی ملی» محاکمه شده‌اند.

آگهی

دو مامور پیشین سازمان اطلاعات خارجی فرانسه (DGSE) پس از آنکه در پرونده جاسوسی برای چین مقصر شناخته شدند، از سوی دادگاه فرانسه به حبس محکوم شدند.

جلسات این دادگاه پشت درهای بسته برگزار شد و بنا بر حکم قاضیان دادگاه جنایی فرانسه، این دو مامور که پی‌یر اچ. (۶۹ ساله) و هنری ام. (۷۳ ساله) نام دارند، برای جرم خیانت به ترتیب به ۱۲ و ۸ سال زندان محکوم شدند.

گفته می‌شود که این دو، اطلاعات محرمانۀ اداره کل امنیت خارجی فرانسه را در اختیار پکن می‌گذاشتند و بر این اساس به اتهام‌ «تحویل اطلاعات به یک قدرت خارجی و حمله به منافع اساسی ملی» محاکمه شده‌اند.

در جریان رسیدگی به این پرونده لورانس اچ. همسر پی‌یر اچ. نیز به دلیل اطلاع از این خیانت و پنهانکاری در این باره، به چهار سال زندان محکوم شد.

هر سۀ آنها برای مدت ۱۰ سال نیز از حقوق مدنی محروم شدند.

دادگاه جزئیات این پرونده را فاش نکرده است؛ با این وجود برخی از رسانه‌های فرانسه گزارش داده‌اند که هنری ام. در دوران ماموریتش در چین، با یک مترجم چینیِ مشغول به کار در سفارت فرانسه رابطه برقرار کرده است و پس از آن با پیدا شدن ابهاماتی در فعالیت‌هایش، در سال ۱۹۹۸ میلادی از او خواسته می‌شود که به فرانسه برگردد. او پس از بازگشت به فرانسه بازنشسته می‌شود و سپس دوباره به چین بازگشته و زندگی با همان مترجم چینی را آغاز می‌کند.

پی‌یر اچ. نیز پس از ملاقات با چینی‌ها در جزیره‌ای در اقیانوس هند و دریافت پول از آنها، در مسیر بازگشت در فرودگاه زوریخ دستگیر می‌شود. او هرگز برای ماموریت به خارج از فرانسه فرستاده نشده بود.

کیفرخواست علیه این دو مامور در سال ۲۰۱۷ میلادی صادر شده بود یعنی زمانی که هر دو بازنشسته شده بودند. علت تاخیر در رسیدگی به جرایم آنها، ناکافی بودن مدارک اعلام شده است.

شمار پرونده‌های خیانت و جاسوسی در دادگاه‌های فرانسه بسیار کم است. یکی از آخرین پرونده‌ها در این باره به سال ۱۹۹۷ میلادی برمی‌گردد که موضوع آن خیانت یک مهندس پیشین کمیسیون انرژی اتمی فرانسه و فروش اسناد محرمانه به سازمان ک گ پ اتحاد جماهیر شوروی پیشین بوده است. او درنهایت به ۹ سال زندان محکوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین شهروندان کانادا را ۱۸ ماه پس از بازداشت به جاسوسی متهم کرد

تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا به جرم جاسوسی در روسیه به ۱۶ سال زندان محکوم شد

درخواست ۱۸ ماه حبس به‌دلیل غفلت در نگهداری از حدود ۱۷۰ سگ و گربه در یک آپارتمان کوچک