Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار بیل گیتس: واکسن کرونا «ناعادلانه و بین پول‌دارها توزیع نشود»

هشدار بیل گیتس: واکسن کرونا «ناعادلانه و بین پول‌دارها توزیع نشود»
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گزارش سازمان جهانی بهداشت ۲۱ پروژه تولید واکسن هم ‌اکنون در محله آزمایش بالینی روی انسان قرار دارند که سه مورد از آنها به مرحله سوم آزمایش راه‌ یافته‌اند.

آگهی

بیل گیتس ضمن طرح احتمال توزیع نامناسب واکسن کرونا هشدار داد که در صورت لحاظ کردن منافع اقتصادی در سیستم توزیع، با یک بیماری همه‌گیر مرگبارتر از قبل مواجه خواهیم شد.

مؤسس شرکت مایکروسافت که پیش‌ از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان نسبت به آماده نبودن جهان برای مقابله با نوع جدیدی از یک بیماری همه‌گیر هشدار داده بود، خواستار آن شده تا واکسن کووید۱۹ بدون ملاحظات مالی و منافع اقتصادی در اختیار نیازمندان واقعی قرار گیرد.

این بازرگان و کارآفرین سرشناس آمریکایی روز شنبه در جریان ویدئو کنفرانسی با موضوع کووید۱۹ که از سوی نهاد موسوم به «جامعه بین‌المللی ایدز» تدارک دیده شده بود، تاکید کرد که داروهای درمان این بیماری و نیز واکسن‌هایی که در آینده برای مقابله با ویروس کرونا تولید می‌شوند باید بدون توجه به «پیشنهادهای مالی برتر» در اولویت نخست میان نیازمندان واقعی توزیع شوند.

آقای گیتس در این خصوص تصریح کرده که اگر آنهایی که پول بیشتری می‌دهند در اولویت توزیع واکسن قرار گیرند، وضعیت مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ از آنچه اکنون شاهدش هستیم وخیم‌تر خواهد شد.

این میلیاردر که برخی از وی به عنوان یک فرد خیر یاد می‌کنند در ادامه یادآور شد: «ما به رهبرانی نیاز داریم که در خصوص توزیع (واکسن و داروهای بیماری کووید۱۹) تصمیم‌هایی مبتنی بر انصاف و عدالت اتخاذ کنند و نه اینکه تنها فاکتورهای مرتبط با بازار را ملاک قرار دهند.»

در حالی که مدتی است رقابت میان کشورها و شرکت‌های معتبر جهانی برای تولید واکسن کرونا بالا گرفته، همزمان نگرانی‌ها نیز در خصوص احتمال اعطای سهمیه بیشتر به کشورهای ثروتمند برای دریافت این واکسن به نسبت کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است.

این مسئله سبب شده تا پیش‌تر درخواست‌ شود واکسن‌ کرونا در آینده به عنوان کالایی عمومی و بدون توجه به منفعت مالی در نظرگرفته شود.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت ۲۱ پروژه تولید واکسن هم ‌اکنون در محله آزمایش بالینی روی انسان قرار دارند که سه مورد از آنها به مرحله سوم آزمایش راه ‌یافته‌اند.

بر اساس تازه‌ترین اخبار مرتبط با تولید واکسن کرونا، سه شرکت آمریکایی، بریتانیایی و چینی به نام‌های «مدرنا»، «آسترازنکا» و «سینوواک بیوتک» بیشترین پیشرفت‌ها در مسیر تولید واکسن کرونا را بدست آورده‌اند.

با این حال شرکت مدرنا که با مؤسسه ملی سلامت در ایالات متحده آمریکا همکاری دارد به تازگی اعلام کرده که آزمایش مرحله پیشرفته واکسن را به دلایلی چند هفته به تاخیر می‌اندازد.

بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت در بخش دیگری از سخنان خود در کنفرانس مدیریت بیماری کووید۱۹ که توسط یک نهاد فعال در زمینه بیماری ایدز برپا شده بود، یکی از مهم‌ترین درس‌های مبارزه با بیماری ناشی از ویروس اچ آی وی در دو دهه گذشته را ایجاد یک سیستم توزیع منصفانه وعادلانۀ جهانی برای فراهم کردن دسترسی همگانی به دارو توصیف کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیل گیتس در پکن با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کرد

نگاهی به امنیت اجتماعی در عصر قرنطینه‌ در گفت‌وگو با یک جامعه‌شناس

چرا مردم در فصل زمستان بیشتر سرما می‌خورند؟