وزارت خارجه آمریکا: از تمایل چین برای پیوستن به مذاکرات کنترل تسلیحات استقبال می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزارت خارجه آمریکا: از تمایل چین برای پیوستن به مذاکرات کنترل تسلیحات استقبال می‌کنیم
Copyright  AP Photo

وزارت خارجه آمریكا اعلام كرد که این کشور از تعهد چین برای پیوستن به مذاکرات کنترل تسلیحات استقبال می‌کند و مایل است اقدامات بعدی برای این امر شامل ملاقات‌های رو‌در‌روی مقامات دو کشور نیز باشد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۹ ژوئيه در نشستی خبری گفت که مقام‌های دو کشور باید در این زمینه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. خانم اورتاگوس در ادامه تاکید کرد کشورش به چین پیشنهاد می‌کند که به زودی به روسیه هم بر سر این مسئله مذاکره کند.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از آن طرح می‌شود که یکی از دیپلمات‌های ارشد چینی ابراز تمایل کرده بود که کشورش با ایالات متحده و روسیه بر سر کنترل تسلیحات وارد مذاکره شود. این دیپلمات عالیرتبه چینی البته تاکید کرده بود که کشورش به شرطی دست به چنین کاری خواهد زد که واشنگتن بپذیرد ظرفیت زرادخانه هسته‌ای خود را به اندازه ظرفیت چین (یعنی حدود ۲۰ برابر کوچکتر) کاهش دهد.

با این وجود فو کونگ، رئيس گروه کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین افزوده بود: «ما در واقع می‌دانیم که این اتفاق نخواهد افتاد.»

از نظر تحلیلگران حتی صرف سخن گفتن از این موضوع از سوی پکن، نشانی از تغییر مواضع چین در این رابطه است. پکن ماه‌ها با پیشنهاد دونالد ترامپ برای پیوستن چین به مذاکرات کنترل تسلیحاتی مخالفت کرده بود.

خانم اورتاگوس در ادامه بیانیه خود تاکید کرد ما خواهان انجام اقدامات بعدی به صورت محتاطانه میان چین و آمریکا هستیم و امیدواریم در ادامه ملاقات‌های رو در رو میان دو طرف صورت پذیرد. 

او به چین توصیه کرد در اولین فرصت با مقام‌های روسی ملاقات کند تا اقدامات بعدی برای مذاکرات کنترل تسلیحات را در نظر بگیرد. او همچنین تاکید کرد که مارشال بیلینگزله، فرستاده ویژه دونالد ترامپ برای کنترل تسلیحات، چین را به شرکت در مذاکرات حسن نیت، که قرار است در شهر وین اتریش برگزار شود دعوت می‌کند.

ماه گذشته آقای بیلینگزله با یک مقام ارشد روسیه درباره معاهده پیشنهادی سه جانبه مذاکره کرده بود. وی به دلیل توئیت کردن تصویری از صندلی‌های خالی در یک میز مقابل پرچم چین، مورد انتقاد چین واقع شده بود.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید چین به عنوان یک قدرت در حال رشد در زمینه تسلیحات هسته‌ای، باید به یک پیمان جدید با آمریکا و روسیه بپیوندد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید