برندگان و بازندگان کرونا؛ بزوس رکورد ثروت را شکست و سرمایه‌دار چینی ۱۱ میلیارد دلار از دست داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Jeff Bezos, Amazon founder and CEO
Jeff Bezos, Amazon founder and CEO   -  Copyright  AP Photo

در حالی «جف بزوس» طی هفته‌های اخیر رکورد بیشترین ثروت فردی را در جهان شکست، «کولین هونگ» به تنهایی ۱۱.۵ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داد.

ثروت جِف بِزوس، مدیر عامل آمازون با ۶۶۹ میلیون دلار افزایش طی هفته‌های اخیر و در مجموع ۵۷.۴ میلیارد دلار جهش طی یک سال گذشته به ۱۷۲ میلیارد دلار رسید و رکورد جدیدی برای ثروتمندترین فرد جهان ثبت شد.

بر پایه رده‌بندی صورت گرفته بر پایه شاخص ثروت بلومبرگ، ثروت نزدیک‌ترین رقیب او، بیل گیتس خالق شرکت مایکروسافت، اخیرا ۴۹۰ میلیون دلار افزایش یافته و به ۱۱۴ میلیارد دلار رسیده است. با این حال، برنارد اَرنو که سومین ثروتمند جهان به شمار می‌رود، شاهد افزایش ۳.۱۶ میلیارد دلاری ثروت شخصی خود طی هفته‌های اخیر بوده است.

آقای ارنو که سرمایه‌داری فرانسوی و مالک یا سهامدار ده‌ها برند لوکس شناخته شده در سطح جهان است، در حال حاضر نزدیک به ۹۱ میلیارد دلار ثروت دارد. البته او سال گذشته به عنوان سومین فرد دارای ثروت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار شناخته شده بود ولی طی یکسال گذشته ثروت او ۱۴.۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.

اما دو سرمایه‌دار چینی و آمریکایی رشد ثروت بیشتری را نسبت به آقای ارنو و در شرایطی که اقتصاد جهان در رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا فرو رفته به نام خود ثبت کردند. 

ثروت شخصی «هوی کا یان»، سرمایه‌دار چینی فعال در صنعت ساختمان اخیرا ۳.۶۷ میلیارد دلار افزایش یافته و او را با مجموع ثروت ۳۲.۹ میلیارد دلار به بیست و هفتمین ثروتمند جهان بدل کرده است. 

ایلان ماسک، بنیانگذاری و مدیرعامل خودروسازی تسلا نیز طی هفته‌های اخیر و به ویژه در پی جهش قیمت سهام شرکتش ۳.۵۹ میلیارد دلار به ثروت شخصی خود افزود. او در حال حاضر با ۵۷ میلیارد دلار چهاردهمین ثروتمند جهان است.

در مقابل «کولین هونگ»، ثروتمند فعال در حوزه فناوری با زیان ۱۱.۵ میلیارد دلاری مواجه شده است و بیشترین میزان ثروت فردی را طی هفته‌های گذشته از دست داده است. پس او مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک قرار دارد که اخیرا ۱.۵۲ میلیارد دلار از ثروتش کاسته شده ولی همچنان با مالکیت ۸۸.۶ میلیارد دلار، چهارمین ثروتمند جهان است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید