Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حسن روحانی بسیج و ضابطین قضایی را برای اجرای طرح‌ مقابله با کرونا فرا خواند

Office of the Iranian Presidency
Office of the Iranian Presidency Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی: «هر کسی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ هم هست، باید از ماسک استفاده کند. اگر از ماسک استفاده نکرد، به او نباید خدمت ارائه شود.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین دستورالعمل‌ها درباره اعمال محدودیت‌ها در سراسر کشور با هدف کنترل شیوع این ویروس را اعلام کرد.

او ضمن تکرار این موضوع که از روز یکشنبه ۵ ژوئیه (۱۵ تیرماه) استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی ایران اجباری خواهد شد، تاکید کرد: «مخفی کردن این بیماری، نوعی تجاوز به حقوق دیگران است.»

بنا بر گزارش ایسنا، آقای روحانی درباره چگونگی اجرایی شدن این دستورالعمل گفت: «از فردا استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ باید اجباری باشد و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او بخواهند ماسک داشته باشد.»

او با ذکر این نکته که «اگر می‌خواهیم به کسی نزدیک شویم، مبنا را باید بر این بگذاریم که او مبتلا به ویروس کروناست» گفت: «از کمیته امنیتی و اجتماعی و کمیته بهداشتی می‌خواهم که ابلاغ کنند هر کسی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ هم هست، باید از ماسک استفاده کند. اگر از ماسک استفاده نکرد، به او نباید خدمت ارائه شود.»

استفاده از ماسک برای کارکنان دولت اجباری است

حسن روحانی افزود: «باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک جلوگیری شود... اگر کارمندی در اداره‌ای بدون ماسک حضور یافت، باید برای وی غیبت بزنند و وی را بازگردانند. این موضوع باید ابلاغ شود که ارائه خدمات منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.»

پنهان‌کاری دربارۀ ابتلا به کرونا ممنوع است

رئیس جمهوری ایران با اشاره به این که «کسی نباید مبتلا شدن به این بیماری را ننگ و عار بداند و اگر مبتلا شد از دیگران پنهان کند» اعلام کرد: «کسی نباید به آزمایشگاه بگوید که اگر تست من مثبت شد خواهش می‌کنم به کسی اطلاع نده و خودم می‌گویم... آزمایشگاه‌های ما موظف هستند اطلاع دهند... به کمیته بهداشتی و امنیتی می‌گویم راجع به کسانی که بیماری را مخفی می‌کنند طرحی بیاورند و آن را تصویب کنیم... هرکسی مبتلا شد وظیفه دارد که بگوید و خود را برای ۱۴ روز قرنطینه کند. آزمایشگاه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌های ما موظف هستند که اعلام کنند. کسی که آلوده‌ است نباید به جامعه بیاید و دیگران را آلوده کند.»

استفاده از بسیج و نیروی انتظامی

حسن روحانی اعلام کرد که ستادهای استانی مقابله با کرونا می‌توانند «از نیروی انتظامی و بسیج برای حسن اجرای تصمیمات کمک بگیرند».

او افزود: «خدمات مترو و اتوبوس باید منوط به استفاده از ماسک باشد... من می‌خواهم در این راه، هم ضابطین قوه قضائیه، خود قوه قضائیه و در جایی که لازم است دادستان‌ها یاری کنند تا این مقطع را رد کنیم... در حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس آقای وزیر کشور تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند و هر کجا که نیاز بود از نیروی انتظامی و بسیج استفاده می‌کنند.»

در موضوع کرونا با یک معضل فرهنگی روبرو هستیم

حسن روحانی با تاکید بر اینکه «این ویروس مهمان ناخوانده است، مدت حضورش معلوم نیست. با هوای گرم هم نمی‌رود. متخصصین ما گفتند حضورش ادامه دار است و علائمش هم دائما در حال تغییر است» گفت: «این کار از نظر فرهنگی در جامعه ما به یک معضل تبدیل شده است. من با مردی آشنا شدم که طرف در روز امتحانش روز قبل تستش مثبت بوده اما نگفته تا امتحان آموزش رانندگی را بدهد... هرکسی مبتلا شد، باید بگوید به قرنطینه برود و ایزوله کند... من که بیماری‌ام را مخفی می‌کنم و نمی‌گویم نسبت به خانواده، دوست، همکار و سایر افراد مسئولیت دارم.»

محدودیت‌های رفت و آمد دوباره برقرار خواهند شد

حسن روحانی با اشاره به خطر شیوع کرونا در رستوران‌ها، همایش‌ها، مساجد، تالارهای پذیرایی و باشگاه‌های ورزشی همچنین اعلام وضعیت قرمز در برخی شهرهای ایران گفت: «جاهایی که اکنون ستاد استانی اعلام می‌کند که این پنج شهرستان شرایط قرمز دارند و کمیته‌های ما نیز موافقت می‌کند، در ستاد پنج‌شنبه تصویب کردیم هر کجا چنین وضعیتی داشت حداقل برای یک هفته ممنوعیت را اعلام کنند و اگر نیاز بود مجدداً برای هفته دیگر نیز ادامه دهند تا شرایط عادی شود.»

او تاکید کرد: «نباید اجازه داد حساسیت مردم و احساس خطر آنان نسبت به بیماری کاهش یابد؛ در همین راستا ستادهای استانی مقابله با کرونا موظف شدند با بررسی شرایط، نسبت به تعطیلی یا افزایش محدودیت‌ها تصمیم‌گیری کرده و با هماهنگی کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیمات خود را اجرا کنند.»

او درباره سفرهای بین شهری نیز گفت: «مسافرت‌ها باید کاهش یابد و به حد ضرورت برسد. اگر احساس خطر می‌کنیم و در شرایط هشدار هستیم، می‌توانیم برخی محدودیت‌ها را برای مدت کوتاهی برگردانیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا در ایران؛ ۱۴۲ مورد جدید مرگ و توصیه به پرهیز از سفرهای گردشگری و زیارتی

بالاترین میزان مرگ و میر روزانه ناشی از ابتلا به کرونا در ایران ثبت شد

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند