Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتهام مسکو علیه واشنگتن: آمریکا با بالگرد برای داعش تجهیزات می‌فرستد

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر همکاران آمریکایی علاقمند به گفتگو در این زمینه هستند، لازم است درباره اینکه نیروهای ویژه آمریکا با بالگردهایشان برای جنگجویان داعش تجهیزات می‌فرستند، توضیح دهند.»

آگهی

روسیه روز پنجشنبه با رد اتهامات مبنی بر فروش تسلیحات سبک به طالبان افغانستان، آمریکا را متهم کرد که برای جنگجویان داعش با بالگرد تجهیزات ارسال می کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه گفت که او به کرات موضوع رابطه روسیه با طالبان را با مقامات مسکو در میان گذاشته است. وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت که «روس‌ها حدود ۱۰ سال است که سلاح سبک (به طالبان) می فروشند که باعث به خطر افتادن جان آمریکایی‌ها شده است.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت: «کاملا روشن است که روسیه همیشه فقط برای دولت مشروع افغانستان سلاح ارسال می کرده است. اگر همکاران آمریکایی علاقمند به گفتگو در این زمینه هستند، لازم است درباره اینکه نیروهای ویژه آمریکا با بالگردهایشان برای جنگجویان داعش تجهیزات می‌فرستند، توضیح دهند. ما حدود یک سال و نیم پیش خیلی درباره این بالگردهای ناشناس صحبت کردیم.»

روسیه مدت‌هاست که نسبت به عملیات تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان انتقاد می‌کند با این حال مسکو از توافق صلح بین ایالات متحده و طالبان در ماه فوریه برای پایان دادن به جنگ طولانی در افغانستان، استقبال کرده است.

ماریا زاخارووا در صحبت‌های روز پنجشنبه‌اش درباره گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه مسکو برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان جایزه اهدا می کند، سخنی نگفت اما سایر مقامات روسیه پیشتر این گزارش‌ها را جعلی دانسته بودند.

زمیر کابولوف، دیپلمات ارشد روسیه که به عنوان نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان فعالیت می کند، اوایل هفته جاری اتهامات واشنگتن علیه مسکو درباره فروش سلاح به طالبان را ناشی از کشمکش در سیاست داخلی ایالات متحده توصیف کرد که می خواهند به این وسیله شکست خود در افغانستان را توجیه کنند.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز با انتشار گزارشی نوشته بود که روسیه در معامله با طالبان به آنها وعده داده بود که در ازای قتل هر نظامی آمریکایی به آنها پاداش پرداخت خواهد شد. گزارشی که هم از سوی طالبان و هم روسیه تکذیب شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ترامپ از همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی آگاه بوده است»

واکنش روسیه و طالبان به گزارش رسانه آمریکایی درباره افغانستان: خبر جعلی است

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک