Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رونق رحم اجاره‌ای؛ نگرانی از تبدیل اوکراین به «فروشگاه آنلاین نوزادان»

Nurses hold babies born from Ukrainian surrogate mothers prior to them meeting their parents, in Kyiv, Ukraine, Wednesday, June 10, 2020.
Nurses hold babies born from Ukrainian surrogate mothers prior to them meeting their parents, in Kyiv, Ukraine, Wednesday, June 10, 2020. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهای هر مورد فرزند آوری از رحم اجاره‌ای در اوکراین ۳۷ هزار یورو است و مادر جایگزین در طول مدت بارداری ماهانه ۳۵۰ یورو کمک هزینه می گیرد و یک پاداش نهایی در هنگام تحویل نوزاد به مبلغ ۱۳۳۰۰ یورو دریافت می کند.

آگهی

رونق رحم اجاره‌ای، اوکراین را به کشور رویایی کسانی تبدیل کرده است که از نازایی رنج می برند و در پی داشتن فرزندی هستند. با این حال این صنعت پررونق در اوکراین در نبود قوانین شفاف با آشفتگی‌های فراوانی دست به گریبان است.

آندریا ویز اهل آرژانتین است و پس از ۹ سال ناکامی در باردار شدن به اوکراین آمده است و اکنون به کمک رحم اجاره‌ای یا رحم جایگزین، پسرش را در آغوش می گیرد. رویای او تحقق یافته است. با این حال فعالان حقوق بشر نگران سوء استفاده از این روش جایگزین بارداری هستند.

شیوع جهانی ویروس کرونا بطور ناخواسته نوری به این بخش پررونق در اوکراین تاباند که از معدود کشورهایی در جهان است که سیستم رحم اجاره‌ای تجاری شده را برای خارجی ‌ها مجاز کرده است.

در اواخر ماه آوریل و در اوج شیوع جهانی ویروس کرونا، یک کلینیک بزرگ در کی‌یف، با انتشار ویدیویی از دهها نوزاد متولد شده از مادران جایگزین که والدین آنها به دلیل بسته شدن مرزها نتوانسته‌اند برای بردن آنها بیایند، توجه‌ها را بار دیگر به این موضوع جلب کرد.

اوکراین از فقیرترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. به گفته سرگئی آنتونوف، رئیس یک شرکت حقوقی، بهای هر مورد فرزند آوری از رحم اجاره‌ای در اوکراین ۳۷ هزار یورو است.

صنعت رحم اجاره‌ای از نخستین سالهای قرن بیست و یکم در اوکراین راه‌اندازی شد و حدود ۵ سال پیش که استفاده از رحم اجاره‌ای برای خارجی ها در هند و تایلند ممنوع شد، این «تجارت» در اوکراین رونق قابل توجهی پیدا کرد.

هیچ آمار رسمی درباره تعداد تولد نوزادان به این روش در اوکراین وجود ندارد با این حال تخمین زده می شود هر سال بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نوزاد به این روش در این کشور متولد و به والدین خارجی تحویل داده می شوند. گفته می شود که یک سوم این والدین چینی هستند.

بطور رسمی تنها زوج‌های دگرجنسگرا که ازدواج کرده‌اند و بعنوان نابارور شناخته می شوند، می توانند از این روش بهره ببرند با این حال در نبود قانون جامع، در واقع درها در اوکراین به روی همه باز است.

مارینا لگونکا در انجمن بین‌المللی «مسیر اوکراین» کار می‌کند. این انجمن به زنانی که در نقش مادران جایگزین کار می کنند مشاوره روانشناختی، حقوقی و پزشکی می دهد. خانم لگونکا می گوید که احتمال دارد که مادران جایگزین قربانی سوء استفاده شوند.

اولگا کورسوناوا، که ۲۷ ساله است و تاکنون سه بار مادر جایگزین بوده است، می گوید که در بسیاری از مواقع، مادران جایگزین اوکراینی برای دریافت پولی که به آنها وعده داده شده است با مشکل مواجه می شوند.

سرگئی آنتونوف می گوید که با نزدیک شدن به زمان زایمان، مادران جایگزین باید در کی‌یف زندگی کنند که برخی اوقات در خانه‌هایی با شرایط نامناسب اسکان داده می شوند.

او می افزاید که برخی از والدین بیولوژیک هم قربانی این کلاهبرداری ها می شوند چون بعدا می فهمند که کودکی که تحویل گرفته‌انی هیچ ارتباط ژنتیکی با آنها ندارد. این وکیل شرایط این سیستم فرزند آوری در اوکراین را «آشفتگی مطلق» توصیف می کند.

اخیرا میکولا کولیبا، نماینده رئیس جمهوری برای حقوق کودکان با هشدار نسبت به «استثمار» زنان اوکراینی، خواستار ممنوعیت رحم اجاره‌ای شد و و گفت: «اوکراین در حال تبدیل شدن به فروشگاه آنلاین نوزادان شده است.»

با این حال اولگا کورسوناوا که خود مادر جایگزین است می گوید که «این استثمار نیست، هیچ کس ما را مجبور نمی کند بلکه ما بخشی از سلامت خود برای فرار از فقر می فروشیم.»

هر مادر جایگزین در طول مدت بارداری ماهانه معادل ۳۵۰ یورو کمک هزینه می گیرد و یک پاداش نهایی در هنگام تحویل نوزاد به مبلغ ۱۳۳۰۰ یورو دریافت می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار رحم اجاره‌ای، آیا تلاش‌ها برای حمایت از حقوق زنان در کنفرانس جهانی رم به نتیجه می‌رسد؟

دانشمندان: ذائقه و سلیقه غذایی در رحم مادر شکل می‌گیرد

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟