ترامپ ویدئوی حاوی شعار «قدرت سفیدپوستان» را از توئیترش حذف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ یکی از توئیت‌های خود را حذف کرد
دونالد ترامپ یکی از توئیت‌های خود را حذف کرد   -   کپی رایت  AP Photo

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۲۸ ژوئن (۸ تیر) ویدئویی را در حساب توئیتری خود با عبارتی تشکر آمیز بازنشر کرد که در آن یکی از هوادارانش فریاد می‌زند: « قدرت سفیدپوستان». آقای ترامپ این ویدئو را که واکنش‌های منفی بسیاری به‌دنبال داشت در نهایت حذف کرد.

به نظر می‌رسد که این ویدئو در فلوریدا گرفته شده باشد و تظاهرات بین هواداران و مخالفان ترامپ را نشان می‌داد. آقای ترامپ در زمان ریتوئیت کردن این ویدئو نوشت که «از مردم بزرگ دویلجر [در فلوریدا] متشکرم.»

اما در این ویدئو بخشی وجود دارد که مردی در آن خودروی گلف را می‌راند و نشانه‌ها و پرچم‌هایی در هواداری از رئیس جمهوری آمریکا را به همراه دارد و به یک باره فریاد می‌زند: «قدرت سفید‌پوستان». این عبارت، شعار هواداران برتری نژادی سفیدپوستان است. این ویدئو همچنین تظاهرکنندگان مخالف ترامپ را نیز نشان می‌دهد که مقابل هواداران ترامپ فریاد می‌زنند: «نازی»، «نژاد‌پرست».

شکی نیست که ترامپ نباید این ویدئو را منتشر می‌کرد. حالا او باید این ویدئو را حذف کند.
تیم اسکات
سناتور جمهوری‌خواه

سناتور تیم اسکات از حزب جمهوری‌خواهان آمریکا درباره انتشار این ویدئو به سی‌ان‌ان گفت: «شکی نیست که ترامپ نباید این ویدئو را منتشر می‌کرد. حالا او باید این ویدئو را حذف کند.» آقای اسکات تنها جمهوری خواه سیاه‌پوست عضو سنای آمریکا است.

اندکی بعد، ترامپ توئیتی را که به اشتراک گذاشته بود، حذف کرد.

جود دیر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت که «رئیس جمهور ترامپ، یکی از طرفداران دویلجز است. آنچه او دید شور و شوق عجیب بسیاری از طرفدارانش بود.»

در این بیانیه تاکید شده است که آقای ترامپ شعار این هوادار را نشنیده بود.

شهرهای آمریکا پس از مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور شاهد اعتراض‌های ضد نژادپرستی بوده است.